Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özer: Son 20 Yılda Yapılan En Önemli Yatırım Eğitim Yatırımı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, son 20 yılın her alanda devrimsel dönüşümün olduğu bir döneme tekabül ettiğini belirtti. Detaylar haberde;
Bakan Özer: Son 20 Yılda Yapılan En Önemli Yatırım Eğitim Yatırımı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Eğitim Bakanı Bakan Özer, Ünye ilçesinde Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Fevzi Çakmak Sosyal Tesisleri’nde genç vatandaşlarla bir araya gelirken, ülkedeki eğitim alanına dair çeşitli açıklamalarda bulundu.

Özer’in açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Son 20 yılın her alanda devrimsel dönüşümün olduğu bir döneme tekabül ettiğini belirterek konuşmasına başlayan Özer, “Bir ülkenin en değerli sermayesi, kıymetli gençler, beşeri sermayesi. Beşeri sermayesinin niteliğini artırmadaki en önemli enstrüman da eğitim” ifadelerini kullandı.

“Derslik Sayısı 857 Bine Yükseldi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde son 20 yılda yapılan en önemli yatırımın eğitim yatırımı olduğunun altını çizen Özer, 2000’li yıllarda Türkiye’deki toplam derslik sayısının 300 bin, şu an ise 857 bin olduğu bilgisini verdi.

Eğitimin demokratikleşmesi ve toplumsal taleplere duyarlı olması bağlamında tüm yasakların kaldırıldığını kaydeden Özer, toplumsal taleplere duyarlı bir eğitim sistemi inşa edildiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

“4 Milyar Kitap Ücretsiz Dağıtıldı”

Şu ana kadar son 20 yılda 4 milyar kitabın öğrencilere ücretsiz dağıtıldığını söyleyen Bakan, “O kitapları peş peşe koysanız buradan Hakkari’ye yol olur. Yardımcı kaynakları biz başlattık Bakanlığım döneminde, 190 milyon yardımcı kaynağı ücretsiz olarak çocuklarımıza dağıttık” ifadelerini kullandı.

Okul öncesindeki çocukların tamamına Türkiye’nin her noktasında ücretsiz yemek verildiğini de hatırlattı.

“Bugün itibarıyla bu sosyal politikaların ekonomik maliyeti 525 milyar liradır” diyen Özer, okul öncesi eğitimde okullaşma oranını yüzde 11’den bugün itibarıyla yüzde 99.86’a çıkardıklarını kaydetti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @prof_mahmutozer

“1 Yılda 6 Binin Üzerinde Anaokulu Yaptık”

Özer, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de 6 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla, yani göreve geldiğim tarihte 2 bin 782 tane anaokulu vardı, biz dedik ki 3 bin anaokulu yapacağız bir yılda. Dediler ki ‘mümkün değil’, Allah’a şükürler olsun her ‘mümkün değil’ diyeni yanılttık, bir yıl içerisinde 3 bin değil, 6 bin 4 tane anaokulu yaptık.”

Bakan, ayrıca lisedeki okullaşma oranlarına ilişkin bilgi verirken, bu oranın yüzde 99,17’ye çıktığı bilgisini verdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.