Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özer Özel Okullarda Yapılacak Zam Oranını Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer özel okul temsilcileri ile gerçekleştirdiği toplantının ardından zam oranını açıkladı.
Bakan Özer Özel Okullarda Yapılacak Zam Oranını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Özel okullarla ilgili milyonlarca vatandaşın beklediği artış oranına dair nihai açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bugün özel okul temsilcileri ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Özer, bu sene değişikliğe gittiklerini ve ÜFE yerine TÜFE’yi baz alacaklarını söyledi.

Bu kapsamda özel okullarda 2023-2024 eğitim döneminde zam oranının yüzde 65 olacağını ifade etti.

Özer açıklamasında, “Biz hem hükümet olarak hem MEB olarak 2023 teki enflasyon beklentisini ve tüketici endeksini gözeterek bu kararı aldık. Yarından itibaren bu kararırı uygulamaya sokacağız. Bu zorlukları da her ne kadar sektör temsilcileri kabul etmese de yeni uygulamanın getirmiş olduğu zorlukları birlikte aşacağız.” ifadelerini kullandı.

Yönetmelik ile yurt İçi ÜFE ve TÜFE oranlarının ortalamasına artı eksi 5 eklenerek özel okullardaki fiyat artışları hesaplanıyordu. Bu formüle göre zam oranı en yüksek yüzde 105 olabilirdi. Geçen yıl zam oranı yüzde 36 ile sınırlandırmıştı.

Bakan Özer dün yaptığı açıklamada, “Velilerimizin çıkarlarını koruyacak şekilde yeni oranı yarın belirleyeceğiz ve kamuoyuna duyuracağız” ifadelerini kullanmıştı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın