Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özer, Kılıçdaroğlu’nun Eğitim Vaatlerini Değerlendirdi

Milli Eğitim Bakanı Özer, Millet İttifakı'nın eğitim vaatleri arasında yer alan “LGS süreç içinde kaldırılacak” ifadelerini eleştirdi. Detaylar haberde;
Bakan Özer, Kılıçdaroğlu’nun Eğitim Vaatlerini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin Millet İttifakı’ndan 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eğitim sistemine yönelik eleştirilerini dile getirdiği videoya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den yanıt geldi. Hürriyet’ten Hande Fırat’a konuşan Özer, Kılıçdaroğlu’nun eğitimle ilgili vaatlerini değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu videosunda eğitimin sistematik biçimde tarumar edildiğine işaret ederek, 8 kez bakan, 17 kez sistemin değiştiğini vurgulamıştı. Sistemin 17 kez değiştiğine yönelik gelen eleştiriye Özer, Kılıçdaroğlu’nun da yeni bir öneri getirerek 18’inci reformu önerdiğini söyledi.

Türkiye’de Yaklaşık 95 Bin Öğrenci Kayıt Dışı

3,5 milyon çocuğun eğitim dışında olduğunu da iddia eden Kılıçdaroğlu’na cevap veren Özer, iddiaları yalanlayarak Millet İttifakı adayının ya verilerden uzak olduğunu ya da doğru veriyi bilip yanlış bir şekilde söylediğini ileri sürdü.

Türkiye’de şu anda 94 bin 984 öğrencinin kayıt dışı olduğunu kaydeden Bakan Özer, bu öğrencilerin de eğitime dahil edilmesi için özel bir sistemin geliştirildiğini ekledi. Öğrencilerin tek tek bulunup, aileleriyle de görüşülüp ikna edildiğini belirtti.

LGS Sisteminin Yerine Ne İnşa Edilecek?

Millet İttifakı’nın eğitim vaatleri arasında yer alan Liselere Geçiş Sistemi’nin (LGS) süreç içinde kaldırılacağına dair ifadeleri de değerlendiren Bakan Özer şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“LGS ne için yapılıyor? Bunun cevabını vermeleri lazım. Sınavlı okullara öğrenci yerleştirmek için yapılıyor. LGS’de 8. sınıfın müfredatı baz alınıyor. Siz bunu kaldırdınız. Bana söyler misiniz, Galatasaray Lisesi’ne Türkiye’de öğrenci nasıl yerleştireceksiniz?”

Özer açıklamasında hak, adalet ve vicdan duygusunu zedelemeden öğrencilerin liselere yerleştirilemeyeceğini söyleyerek, “Bunun cevabını versinler, bunun cevabı yok.” dedi. Kaldıracak sistemin yerine ne inşa edileceğine ilişkin muhalefete soru yöneltti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın