Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özer: Eğitim Sistemi Dini Derslerle Demokratikleşti

Bakan Özer, Türkiye’nin eğitimde gelişme kaydettiğini, okullardaki dini derslerin varlığı üzerinden açıkladı. Eğitim sisteminin demokratikleştiğini söyledi.
Bakan Özer: Eğitim Sistemi Dini Derslerle Demokratikleşti
HABER GİRİŞ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı televizyon yayınında açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki eğitim sisteminin geldiği konum hakkında değerlendirmede bulundu. Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

“Eğitimin önündeki tüm antidemokratik uygulamalar kaldırıldı” diyen Özer, Türkiye’de eğitimin demokratikleşmesine örnek olarak dini dersleri gösterdi. Bakanın açıklaması şöyle:

“Bu ülke eğitim sisteminde kendi başörtülü çocuklarına eğitim yasağı koydu; bu yasaklar, bu dönem kaldırıldı. Katsayı uygulaması, imam hatip ve mesleki eğitimle ilgili katsayı uygulamaları ciddi travmalara yol açtı; bu dönem kaldırıldı. Peygamberimizin hayatı, Kur’an-ı Kerim, dini bilgilerle ilgili seçmeli dersler imam hatibin dışında ilk kez kondu, yani eğitim sistemi demokratikleşti.”

Okullara Yaklaşık 4 Milyar Lira Bütçe Ayrıldı

Özer, bu yıl okullara ayrılan bütçe miktarıyla ilgili açıklama yaptı. 3 milyar 700 milyon lira olan bütçenin, 3 milyar 900 milyon liraya çıkarıldığı bilgisini paylaştı. Bakan Özer’in açıklaması şöyle:

“Şu ana kadar kullanılan miktar 2 milyar 500 milyon, yani 1 milyar 400 milyon lira hâlâ okullarımızın bütçesinde okul ihtiyaçlarını gidermek için hazır duruyor. Bu o kadar çok şeyi değiştirdi ki okullarımızın duruşunu, okul iklimini değiştirdi.”

GCM Yatırım Banner

Okullarda Yardımcı Kaynak İhtiyacı Giderildi

Bakan, Eylül ayı itibarıyla başlayan 2022-2023 eğitim öğretim yılında artık yardımcı kaynakların konuşulmadığı, okulların tüm ihtiyaçlarının giderildiği bir döneme giriş yapmak istediklerini ve sürecin başarıya ulaştığını söyledi.

Yeni eğitim öğretim yılında okullara ilk kez yardımcı kaynak verildiğini belirterek şöyle konuştu:

“136 milyon yardımcı kaynağı eğitim öğretim başlarken tüm illerimize gönderdik, dağıtımları yapıldı. …Kamuoyuna yansıyan yardımcı kaynak aldırmayla ilgili o yaklaşımlar, artık yavaş yavaş eğitim sistemimizde tarih olmaya başladı, bu çok kritik bir hamleydi.”

“Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Eğitim ve Sınavlar Her Yıl Tekrarlanacak”

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Özer, “Öğretmenlik Meslek Kanunu 60 yıllık bir özlemdi” dedi.

Devlet memurluğunda sınavsız hiçbir kariyer sisteminin olmadığını belirterek, “Bu sınav, öğretmenlerin öğretmenlik yeterliliğini ölçmeye matuf yapılan bir sınav değil. Bu, kimsenin haddi değil. Öğretmen olarak girmiş zaten, öğretmen yani. Bu, sadece uzman öğretmenlerin almış olduğu eğitimin değerlendirilmesi” dedi.

Öğretmenlerin tabi olduğu eğitim ve sınavların bir yıl ile sınırlı olmadığını söyledi. Özer, “Eğitimler ve sınav sadece bu sene olmayacak, her yıl tekrarlanacak, sürekliliği olacak, içerikler güncellenecek” şeklinde ifadede bulundu.

Sınavların ise online değil, yüz yüze yapılacağını ekledi. Bakanın açıklamaları şöyle:

“Sahadan gelen özellikle 40 yıllık öğretmen, 35 yıllık öğretmen, haklı olarak diyor ki ‘Uzman öğretmenlik sınavına giriyorum, uzman öğretmen olduktan sonra 10 yıl beklemeye vaktim yok zaten, emekli olacağım. Başöğretmen olamayacak mıyım?’ işte bunlarla ilgili arkadaşlarımız çalışma yapıyor. İnşallah bunlarla ilgili o iyileştirmelere fırsat verecek düzenlemeleri önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşırız. Amacımız öğretmenlerin mesleki gelişimini sürekli güncellemek onları sürekli desteklemek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın