Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özer Bir İlkin Gerçekleştiğini Duyurdu

Milli Eğitim Bakanı Özer, ÖBA aracılığıyla gerçekleştirilen çevrim içi programda bir ilke imza atıldığını duyurdu. Detaylar haberde;
Bakan Özer Bir İlkin Gerçekleştiğini Duyurdu
HABER GİRİŞ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 1-9 Eylül tarihleri arasında Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) ile çevrim içi gerçekleştirilen mesleki çalışma programının başlamasına yönelik açıklamada bulundu. Bu programlardan ilk kez Özel Öğretim Kurumlarında görev yapan öğretmenlerin de faydalanacağını duyurdu.

Bakan, Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliğini kapsamında ÖBA’yı kurarak öğretmen ve yönetici eğitimlerin bu ağ üzerinden yayınlamaya başladığını söyledi. Böylece öğretmenlere eğitimlerin, alanında uzman kişiler tarafından verildiğini aktardı. Ülkenin dört bir yanında özveriyle görev yapan öğretmenlerin isteğe bağlı olarak bu eğitimlere katılabileceğini ifade etti.

Yeni geliştirilen öğretmen-yönetici hareketlilik programıyla örnek teşkil eden okulların ziyaret edileceğini belirtti. Uygulamaların yerinde görülmesinin ve diğer okullarda yaygınlaştırılmasının sağlayacağını açıkladı.

Öğretmenler Eğitim Tarihinde İlk Kez Müstakil Bir Meslek Kanununa Kavuştu

Bakan Özer, bu uygulamaları yaygınlaştırarak, okullar arasındaki başarı farkının azaltılmasının ve öğretmenler arasındaki iş birliğinin artırılmasının hedeflendiğini aktardı. Bakanlık olarak öğretmenleri güçlendirmek, niteliklerini geliştirmek için mesleki gelişim ve kariyer boyutunda belirli düzenlemeler yaptıklarını belirtti. Bu konuda ilk olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarıldığını ve öğretmenlerin Türk eğitim tarihinde ilk kez müstakil bir meslek kanununa kavuştuğunu hatırlattı.

Kanun kapsamında meslek hayatında 10 yılını dolduran öğretmenlerin uzman öğretmen, uzman öğretmenlikte 10 yılını dolduran öğretmenlerin de başöğretmen olabileceğini söyledi. Böylece öğretmenlerin, uzmanlık için 180, başöğretmenlik için ise 240 saatlik bir programı tamamlayıp eğitim sonunda yapılan değerlendirme ile kariyer basamaklarında ilerleyebildiklerini dile getirdi. Bununla birlikte öğretmenlerin maaşlarında artış ve özlük haklarında önemli iyileşmeler olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Yapıldı

Bu açıklamaların öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı, geçen günlerde sözleşmeli öğretmenlik başvurularının başladığı duyurmuştu. Başvuruların dün sona ermesiyle bugün 20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması  Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

20 bin öğretmenin atama töreninde Bakan Özer açıklamada bulundu. Son 20 yılda eğitimde üç boyutlu büyük bir başarı hikayesinin yaşandığını vurguladı. eğitim sistemi genişlerken öğretmen başına düşün öğrenci sayısının azaldığını belirtti. Türkiye’de, 150’ye yakın ülkenin nüfusundan çok daha büyük nüfusa sahip olan bir eğitim sisteminin olduğunu söyledi. Sistemin atamaları yapılan öğretmenlerle daha çok güçlü hale gelineceğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.