Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özer 4 İli İşaret Ederek Eğitim için Tarih Verdi

Bakan Özer, depremin etkilediği illerdeki eğitim öğretim sürecinin sağlam raporu verilen okullarda başlayacağını duyurarak ilçeleri açıkladı. İşte detaylar;
Bakan Özer 4 İli İşaret Ederek Eğitim için Tarih Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bugün Hatay’da Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Koordinasyon Merkezi’nde deprem bölgesindeki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Özer, 4 ilde eğitimin 27 Mart itibarıyla kademeli olarak başlayacağını duyurdu.

Bakan Özer açıklamasında 27 Mart itibarıyla Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’nın bazı ilçelerinde yüz yüze eğitimin başlayacağını kaydetti.

Deprem bölgesindeki diğer şehirlerde olduğu gibi eğitim öğretimin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlam raporu verilen okullarda başlayacağına işaret etti.

Eğitim Sürecinin İlerlemesi Taşımalı Sistemle Sağlanacak

Taşımalı sistem ile eğitim sürecinin ilerleyeceğini bildiren Özer, adı verilmeyen ilçelerde eğitim sürecinin başlaması için kararın valiliklere bırakıldığını söyleyerek şöyle konuştu;

“Çocuklarımızı yalnız bırakmamak ve bu travmayı atlatmaları için çadırlarda konteyner okullarda çocuklarımızı yalnız bırakmadık. Burada zikretmediğimiz ilçelerimizde de öğrencilerimize eğitim desteği vermeyi sürdüreceğiz.”

GCM Yatırım Banner

Özer yaptığı açıklamada 8 ve 12. sınıflarla ilgili bir dizi karar alındığını paylaştı. Son sınıflar için alınan kararlar arasında ikinci dönem konularının sınavlara dahil edilmediğini anımsattı.

Öğrencilerin Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınavlarına hazılanması için her türlü desteğin verildiğini belirten Özer, öğrenciler için destek kursları aldıklarını bildirdi.

Şu anda 734 tane olan destek noktasının hafta sonuna kadar bine çıkarılacağının altını çizdi. Bölgeye prefabrik kalıcı okulların yapılacağını da iletti.

Hayatın Normalleştiği İlçelerde Eğitim Sürecine Başlanacak

Bakan özer deprem bölgesindeki 6 ilde olduğu gibi merkez ilçelerde de hayatın normalleştiği ilçelerde eğitim öğretime başlanacağını aktardı. Eğitim ve öğretimin sadece sağlam raporu verilen okullar verileceğini de ekledi.

Malatya’daki Arapgir, Arguvan, Kale, Pütürge, Yazıhan, Darende ve Hekimhan ilçelerinde eğitim ve öğretim süreci başlayacak.

Adıyaman’da Kahta, Gerger, Sincik ve Samsat ilçelerinde eğitim öğretime geçiş yapılacak.

Kahramanmaraş’ta Andırın ve Ekinözü ilçelerinde eğitim öğretim başlayacak.

Hatay’da ise Yayladağ, Altınözü, Erzin, Reyhanlı, Payas, Dörtyol ve Arsus ilçelerinde eğitim öğretim sürecine geçilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın