Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den Prefabrik ve Konteynerler için KDV Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, prefabrik yapı ve konteynerlerde KDV’nin düşürülmesi kararına ilişkin konuştu.
Bakan Nebati’den Prefabrik ve Konteynerler için KDV Açıklaması
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş’ta yaşanan büyük depremlerin ardından, bölgede yaraların sarılmasına yönelik yeni kararlar alınıyor. Bu kararların sonuncusu ise prefabrik yapı ve konteynerlere yönelik oldu. Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan düzenlemeye göre deprem bölgesine teslim edilecek prefabrik yapı ve konteynerlerde KDV indirim kararı alındı.

Yeni düzenlemeye göre prefabrik yapı ve konteynerlerin, depremden etkilenen ve OHAL uygulamasının yürürlükte olduğu 10 ilde afetzedeler ile ilgili kurum ve kuruluşlara tesliminde KDV oranı yıl sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü.

Bakan Nebati Kararı Değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bu düzenlemeye dair açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati bu yapılarda KDV oranını yüzde 1’e indirme kararını, depremzede vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla aldıklarını açıkladı.

Nebati, 6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş ili Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde yaşanan depremler nedeniyle ülke olarak bu durumun üstesinden gelmek için devletin tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyledi.

Depremden etkilenen vatandaşların en öncelikli ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyacının karşılanması konusunda da önemli bir adım attıklarını belirten Nebati, “Olağanüstü hal ilan ettiğimiz 10 ilde depremzede vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak için, konut olarak kullanılmak üzere inşa edilen, kurulum ve montaj işleri dahil prefabrik yapı ile konteynerlerde bu yıl sonuna kadar KDV oranını yüzde 1’e indiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan bu yapılara ilişkin bir düzenleme de Ticaret Bakanlığı tarafından yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, deprem bölgesinde geçici barınma ihtiyacının acilen giderilebilmesine katkı sunmak amacıyla konteyner ev ve prefabrik yapı ihracatının 15 Şubat’tan itibaren 3 ay süreyle yasaklandığı bildirildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın