Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Nebati’den Kritik Açıklama: Enflasyon için Tarih Verdi

Bakan Nebati, milletvekillerin sorularını cevapladı. Enflasyon ve faiz gibi önemli konularda değerlendirmelerde bulundu. İşte detaylar;
Bakan Nebati’den Kritik Açıklama: Enflasyon için Tarih Verdi
Son Güncelleme: 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bütçe görüşmeleri devam ederken milletvekillerinin sorularını cevapladı. Nebati, faiz, enflasyon, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gri liste gibi konulara değindi. Nebati, “Diğer ülkeler gibi faizleri artırsaydık büyümemiz duracak istihdam azalacaktı.” ifadelerini kullandı.

Kimseyi enflasyona ezdirmediklerini, istihdam, alım gücü gibi konularda gerekli politikaları uyguladıklarını belirtti. Nebati, “Bu kararlı politikaları uygulayacağımızdan halkımız emin olsun.” şeklinde konuştu.

Enflasyonun ne zaman düşeceği sorusunu yanıtladı ve önümüzdeki dönemde iyileştirmelerin her türlü alanda rakamlara yansıyacağını vurguladı. Baz etkisiyle de olsa Aralık ayı itibariyle düşüşe geçeceğini aktardı.

TÜİK’in verileriyle ilgili eleştirilere “TÜİK’e sahip çıkalım” dedi. 2022 yılında 560 bin 360 fiyatı derlediklerini, 2 bin kişilik ekiple bunu gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Net Hata Noksan

Net hata noksan kalemi kapsamında Ocak-Ağustos ayları içinde 28,3 milyar dolarlık giriş olduğunu, son yapılan Varlık Barışı ile yurt içinde 4,7 milyar varlık beyan edildiğini paylaştı.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Yurt dışından ise 12,3 milyar TL Türkiye’ye getirildiğini duyurdu.

Türkiye’nin gri listeye alınmasına yönelik muhalefet kanadından gelen eleştirilere de değinen Nebati, “Yapmayın, ülkemizin gri listeye alınmasının Varlık Barışı ile bağı yoktur.” dedi.

Kara para aklanmasına yönelik eylem gücü tarafından tüm sürecin takip edildiğini dile getirdi.

Türkiye’ye gelen kaynakların MASAK tarafından incelemeye tabi tutulduğunu belirtti.

Bakan Nebati, otomobilde ÖTV indirimi olacak mı sorusuna, “Otomobilde ÖTV indirimi yok. Matrah düzenlemesi üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu