Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den Kara Para Suçlamasına Yanıt Geldi

Nureddin Nebati, Türkiye'ye uluslararası kara para soruşturması açılması ihtimalinin söz konusu bile olmadığını söyleyerek iddiaları yalanladı. İşte detaylar;
Bakan Nebati’den Kara Para Suçlamasına Yanıt Geldi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün resmi Twitter hesabından bakanlık olarak her türlü suç örgütü ile mücadele ettiklerinin altını çizdi. Bakanlığın tüm birimlerinin kara para aklayıcılar ve terörizmi finanse edenlerle mücadeleyi sürdürdüğünü kaydetti.

Nebati, bugüne kadar yürürlüğe giren varlık barışı düzenlemelerinin net hata ve noksan konusunda Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından Türkiye’ye yönelik bir eleştirisinin bulunmadığını bildirdi.

FATF tarafından Ekim 2022’de yayımlanan basın bildirisini işaret eden Nebati, bildiride Türkiye’nin konuyla ilgili olumları adımlar attığının kabul edildiğini açıkladı.

Türkiye Kara Para Aklama Gibi Konularda Siyasi Taahhütte Bulunuyor

Bakan Nebati söz konusu olan bildiride Türkiye’nin, kara para aklama ve terörizmin finansman sistematiğini geliştirmede yüksek seviyede bir siyasi taahhütte bulunduğunu belirtti. Ayrıca bu yönde ilave adımların da atıldığını vurgulayarak şöyle konuştu;

“Bildiride, ülkemizin bu suçlarla mücadelede diğer hususlara ek olarak insan kaynağını güçlendirdiği ve iç dondurma kararlarını ülkemizin risk profili ile uyumlu bir şekilde kullandığı belirtilmiştir.”

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Nebati, Türkiye’nin özel öneme sahip ve “Big 6” olarak ifade edilen FATF standartlarının tamamına geniş ölçüde uyumlu olduğunun değerlendirildiğine dikkat çekti.

İddialar Mesnetsiz ve Türkiye Cumhuriyeti’nin İtibarını Zedeleyici

Türkiye’ye yönelik uluslararası kara para soruşturması açılacağına ilişkin çıkan iddiaları da yalanlayan Nebati, “İddiaların mesnetsiz olduğu kadar Türkiye Cumhuriyetinin itibarını da zedeleyici niteliktedir.” dedi.

Türkiye’ye yönelik bir kara para soruşturması veya FATF kara listesine alınması gibi bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak dün Türkiye’ye uluslararası kara para soruşturması açılması veya FATF’ın kara listesine alınma ihtimalinin olduğunu söyleyerek iddiada bulunmuştu. Bakan Nebati, Toprak’ın iddialarını hedef alarak şu şekilde konuştu;

“Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda mücadelesinden ve bu mücadelelerden elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir.”

Nureddin Nebati sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’nin tüm paydaş kuruluşlarının bu kapsamdaki çalışmalarını eşgüdüm içerisinde sürdürdüğüne de dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın