Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den Gıda Arz Güvenliği Hakkında Açıklama Geldi!

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre gıda ve tarım ürünlerinin arz güvenliği ile ilgili bir toplantı gerçekleşti. İşte detaylar;
Bakan Nebati’den Gıda Arz Güvenliği Hakkında Açıklama Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin (Komite) Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ev sahipliğinde toplandığını bildirdi. Toplantıda temel gıda ürünlerinde arz güvenliğinin ele alındığına işaret edildi.

Komite toplantısının; Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştiği paylaşıldı.

Toplantıda Komite üyelerinin önceki toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda kat edilen ilerlemeler hakkında bilgilendirildiği söylendi.

Üretici ve Hal Fiyatları Arasındaki Farkın Nedenleri İncelendi

Gıda ve tarım ürünlerinin yurt içi ile yurt dışı arz ve fiyatlarına ilişkin son dönemdeki gelişmelerin de incelendiği kaydedildi.

Nebati resmi Twitter hesabından toplantıyı duyurarak, “Gıda ve tarım ürünlerinin yurt içi ve yurt dışı arz ve fiyatlarına ilişkin son dönemdeki gelişmeleri kapsamlı bir şekilde mercek altına aldık.” dedi.

GCM Yatırım Banner
Nureddin Nebati Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi
KAYNAK: TWİTTER

Küresel olarak yaşanan olumsuz gelişmelere değinilerek, Komite toplantılarında alınan kararların uygulanmasıyla ilgili Türkiye’de temel gıda ürünlerinde arz güvenliğinin sağlanmaya devam edileceğinin altı çizildi.

İleriki dönemlerde de gereken tüm tedbirlerin ilgili kurumlarla güçlü bir koordinasyon içinde alınmaya devam edileceği ve gıdaya erişim güvenliğinin sürdürüleceği vurgulandı.

Toplantıda, tarımsal ürünlerde üretici ile hal fiyatları ve perakende fiyatları arasındaki farkın nedenlerinin incelendiği de aktarıldı. Bu konu hakkında ilgili tarafların detaylı çalışmaları için alt komitenin kurulmasına karar verildiği paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın