Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Tarihi Anlaşma Dünyaya Nefes Aldırdı

Bakan Nebati, sosyal medya hesabı üzerinden Tahıl Koridoru Anlaşması için “Tarihi anlaşma” ifadelerini kullandı. İşte detaylar,
Bakan Nebati: Tarihi Anlaşma Dünyaya Nefes Aldırdı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabında Türkiye’nin küresel rolüne ve tahıl koridoruna yönelik açıklamalar yaptı. Nebati, önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin bölgesel ve küresel sorunlara ilişkin çözüm üretmek amacıyla yürüttüğü diplomasi trafiğinin ve müzakerelerinin kararlılıkla devam edeceğini paylaştı.

Bakan Nebati, Tahıl Koridoru Anlaşması için “Tarihi anlaşma” ifadelerini kullandı. Anlaşmanın dünyaya nefes aldırdığını, müzakere aşamasında, Türkiye’nin üstlendiği stratejik rol ve diplomatik başarının oldukça önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca küresel gıda fiyatlarında düşüş olduğunu belirtti ve bunu “Recep Tayyip Erdoğan Etkisi” olarak aktardı.

Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılan anlaşmayı işaret ederek küresel gıda krizinin çözümüne yönelik imzalanan anlaşma ile birlikte tarım ürünlerindeki arzın daralması ve gıda fiyatlarının daha da yükselmesinin önlendiğini kaydetti. Buğday başta olmak üzere çoğu ülkenin temel gıda maddelerine erişiminin sağlandığını ve üretimin sürdürülebilir kılındığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gün içinde Balkan turu dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın tüm tahılının zengin ülkelere gittiğini, yoksul ülkelere verilmediğini söylemişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Erdoğan, Putin’in bazı konularda haklı olduğunu, Semerkant’ta görüşme gerçekleşeceğini ve konuyu masaya yatıracaklarını bildirdi. Afrika’da çoğu ülkelerin zor durumda olduğunu, gerekli sevkiyatların bir an önce yapılması gerektiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın