Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Merak Edilen Soruyu Yanıtladı: Faiz Artırımı Olacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, KKM ve faiz politikasının geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
Bakan Nebati Merak Edilen Soruyu Yanıtladı: Faiz Artırımı Olacak mı?
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Habertürk’te katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati’nin satır başlarında para politikası ve kur korumalı mevduat KKM) konuları yer aldı.

Gelecekte faiz artırımı olup olmayacağını yanıtlayan Bakan Nebati, “Politikaların setini oluşturan Sayın Cumhurbaşkanımız seçmene bir vaatte bulunuyor. Bu da faizlerin artırılmaması yönünde. Bu politikalara uygun şekilde bir yapı ile ilerleyeceğiz. Türkiye ekonomi modeli doğrultusunda faiz artırımı ile ilgili beklenti hemen hemen sıfırlandı.” açıklamasında bulundu.

Mali politikalara uyumlu ilerlediklerini belirten Nebati, “Bizim için faiz artırımı söz konusu değil, bu çok net.” diye konuştu.

KKM için Devam Sinyali

Bakan Nebati kur korumalı mevduat uygulamasının 2021’in Aralık ayında piyasa ile paylaşılan en önemli sac ayaklarından biri olduğunu vurguladı. Uygulama ile dövize olan talebin azaldığını ve kurdaki oynaklığın ortadan kaldırıldığını belirtti.

KKM’yi geçici olarak getirdiklerini ve halen öyle gördüklerini aktaran Nebati, sistemdeki paranın 2.2 trilyon TL’yi aştığını söyledi. Nebati konuyla ilgili, “Kur korumalı mevduattan çıkış için yıl sonunu hedefliyorduk ancak global ekonomik durumu düşündüğünüz zaman dönüşümün kademeli olarak zamana yayılması konusunda bir irade ortaya çıkmış oldu.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

KKM için çağın buluşu tanımlanasını kullanan Nebati, “Önümüzdeki dönemde de olmaya devam edecek ve bundan zaman yayılarak kurtulmaya devam edeceğiz. Bankalardaki ve Merkez Bankası’ndaki limiti kaldırdığımız için bu yük Hazine’nin üzerine gelmeyecek.” açıklamasında bulundu.

Döviz Kurları Açıklaması

Bakan Nebati son günlerde yükseliş eğiliminde olan döviz kurlarına ilişkin değerlendirmesinde, önemli olanın döviz kurlarındaki oynaklığın azaltılması olduğunu ve bunu başardıklarını söyledi.

Döviz ile ilgili seçime gidilirken dengesizliklerin normal olduğunu belirten Nebati “Alımla satım arasındaki makasın çok yüksek olmaması önemli. Seçimden sonra bu toparlanacaktır. Şu anda korkulacak ve telaşlanacak bir durum yok. Piyasa kendiliğinden olması gereken duruma gelecek.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.