Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Nebati: İşsizlik Rakamları 8 Yılın En Düşüğünde!

Hazine ve Maliye Bakanı, TÜİK'in işsizlik rakamlarını değerlendirerek tarihi yüksek seviyelere ulaşan istihdam artış eğiliminin sürdürüleceğini duyurdu.
Bakan Nebati: İşsizlik Rakamları 8 Yılın En Düşüğünde!
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün açıklanan işsizlik rakamları ile ilgili resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Türkiye Ekonomi Modeli ile ülkede yüksek büyüme ve istihdam artışı sağlandığını belirtti. Türkiye’nin dünya ekonomilerinden pozitif yönde ayrıştığına işaret etti.

Bugün açıklanan Ağustos ayı işsizlik oranının 0,4 puanlık azalarak yüzde 9,6’ya gerilediğini anımsatan Nebati, böylelikle işsizlik oranının tek haneli seviyelere indirildiğini kaydetti.

Bakan Nebati, 2022 Ağustos ayı itibarıyla yaklaşık 1 milyon 900 bin kişiye son bir yılda istihdam artışı sağlandığına, son iki yılda ise bu rakamın 3 milyon 800 bin kişiyi aştığına dikkat çekti.

2014 yılının Mart ayından bu yana işsizlik oranının en düşük seviyeye indiğini aktaran Nebati, “Tarihi yüksek seviyelere ulaşan istihdam artış eğilimini uygulamaya koyacağımız politikalarla sürdürmekte kararlıyız.” dedi.

Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat hedeflerine adım adım ulaşılacağının altını çizerek, ulaşılan hedeflerle vatandaşların refah seviyesinin yükseleceğini vurguladı.

TÜİK’in Ağustos Ayı İşsizlik Rakamları

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün yayımlanan Ağustos ayı raporunda erkeklerde işsizlik oranı yüzde 8,2 olurken, kadınlarda ise bu oran yüzde 12,5 olarak gerçekleşti.

Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı bir önceki aya göre 100 bin kişi azaldı ve 3 milyon 312 bin kişi oldu.

Genel işsizlik rakamları tek haneye düşmesine rağmen genç nüfusta bu oran yüksek seviyede kalmaya devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu