Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşsizlik Rakamları Açıklandı: Aylar Sonra Tek Hane Görüldü

Haftanın ilk önemli verisi geldi. TÜİK, hanehalkı işgücü araştırmasına göre elde ettiği Ağustos ayı işsizlik rakamlarını açıkladı.
İşsizlik Rakamları Açıklandı: Aylar Sonra Tek Hane Görüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

En önemli makroekonomik verilerden biri olan işsizlik rakamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından açıklanan verilere göre Ağustos ayında işsizlik oranı 0,4 puanlık azalarak yüzde 9,6’ya geriledi. Erkeklerde işsizlik oranı yüzde 8,2, kadınlarda yüzde 12,5 olarak gerçekleşti.

Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı bir önceki aya göre 100 bin kişi azalarak 3 milyon 312 bin kişi oldu.

Bu sayı Temmuz’da 113 bin kişi azalarak 3 milyon 445 bin kişiye inerken, işsizlik oranı yüzde 10,1 olarak gerçekleşmişti. Böylelikle Ağustos’ta 2018 yılının Ocak ayından bu yana ilk kez tek hane görülmüş oldu.

Genç İşsizlik Oranı Yüzde 18!

Genç İşsizlik Oranı Yüzde 18!
Kaynak: TÜİK

Genel işsizlik tek haneye inse de genç nüfus için yüksek seviye devam ediyor. 15-24 yaş grubunu içeren nüfusta işsizlik oranı Ağustos’ta 0,8 puan azalarak yüzde 18’e geriledi. Genç işsizler içinde erkeklerde bu oran yüzde 15,2, kadınlarda yüzde 23,3 olarak tahmin edildi.

15 ve daha yukarı yaştakilerde istihdam oranı 0,5 puan arttı ve yüzde 47,9 oldu. Geçen ay 366 bin kişi daha iş dünyasına katılırken, toplam istihdam 31 milyon 14 bin kişiye yükseldi.

GCM Yatırım Banner

0,4 puan artışla yüzde 53’e çıkan işgücüne katılım oranı, erkeklerde yüzde 71,2, kadınlarda yüzde 35,1 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi, Temmuz ayına kıyasla 0,9 saat arttı ve 44,1 saat oldu.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı, 2,6 puan azalarak yüzde 19,8 seviyesinde gerçekleşti.

İş Aramayan İşsizlerde Oran Hala Çok Yüksek

İş Aramayan İşsizlerde Oran Hala Çok Yüksek
Kaynak: Twitter

TÜİK’in hesapladığı işsiz sayısı, referans dönemde istihdam içinde yer almayan, son dört hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış ve 2 hafta içinde iş başı yapabilecek durumda olan, kurumsal olmayan çalışma çağındaki tüm kişileri içeriyor.

Ekonomist Mustafa Sönmez, bu bakımdan işsizlik türlerini ayırarak yaptığı paylaşımda, iş aramayanları da içeren geniş tanımlı işsizliğin yüzde 19,8 oranında olduğunu, bunun da 8 milyon kişiye denk geldiğini söyledi.

Geniş tanımlı işsizliğin hala yüzde 20’lerde olduğuna dikkat çeken bir başka isim ise Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz oldu. İşsizliğin kesintisiz 51 aydır çift hanede olduğunu söyleyen Yılmaz, turizmin etkisiyle tek haneye gerilediğini belirtti. Fakat sorunun bir aylık veri ile çözülemeyeceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.