Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Enflasyonu Değerlendirdi: Kararlılıkla Devam Ediyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamlarının ardından açıklamalarda bulundu.
Bakan Nebati Enflasyonu Değerlendirdi: Kararlılıkla Devam Ediyoruz
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakan Nebati, enflasyonun Nisan ayında yüzde 2,39 artış kaydettiğine ve ve yıllık enflasyonun üst üste 6 aydan bu yana azalarak yüzde 43,68 seviyesine gerilediğine atıfta bulundu.

Nebati, “Bu gerçekleşme ile birlikte geçtiğimiz yıl Ekim ayında yüzde 85,5 ile tepe noktasına ulaşan TÜFE enflasyonunda yaklaşık 42 puanlık düşüş sağlamış olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Aynı dönemde Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nin (Yİ-ÜFE) aylık bazda yüzde 0,81 artış kaydettiğini ve yıllık bazda yüzde 52,11’e gerilediğini anımsatan Nebati, “Böylece, geçtiğimiz yıl Ekim ayında 72,2 puana kadar yükselen ÜFE-TÜFE arasındaki makas iyice daralarak tek haneli seviyelere gerilemiştir.” açıklamasında bulundu.

Manşet enflasyonundaki gerilemenin ve ÜFE-TÜFE arasındaki makasın giderek kapanmaya devam etmesinin, enflasyon beklentilerini de olumlu etkilediğine dikkat çekti.

Bakan Nebati açıklamasını devamında, “Tüm dünyanın resesyon endişeleri ve istihdam kayıpları ile boğuşurken, bizler üretimden, istihdam ve büyümeden taviz vermeden enflasyonla mücadelemize kararlı bir şekilde devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Nebati sözlerini, enflasyon ile kararlı mücadelenin bir sonucu olan bu hızlı gerilemenin, önümüzdeki aylarda da devam etmesini ve yıllık enflasyonun bu yıl içinde çok daha düşük seviyelere gerilemesini beklediklerini söyleyerek tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.