Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Enflasyonda Düşüşün Devam Etmesini Umuyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyondaki son durumu değerlendirdi ve düşüşün devam etmesini umduklarını söyledi.
Bakan Nebati: Enflasyonda Düşüşün Devam Etmesini Umuyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması Programı’nda açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati’nin gündeminde enflasyon rakamları vardı. Kasım ayıyla birlikte başlayan enflasyondaki düşüş eğiliminin aralıkta hızlandığına dikkat çeken Bakan Nebati, düşüşlerin devam edeceğinin bundan sonraki aylarda da görüleceğini aktardı.

Bakan Nebati, küresel emtia fiyatlarındaki normalleşme ve döviz kurlarında sağlanan istikrarın altını çizerek, çiftçilerin girdi fiyatları bakımından daha öngörülebilir bir sürece kavuşacağını belirtti.

Türkiye Ekonomi Modeli ile hedefledikleri yatırım, istihdam, üretim ve ihracat artışının tarım sektöründe de yoğun bir şekilde gerçekleşmesi için yeni politikalar geliştirmeye devam edeceklerini belirten Nebati, “Kaynakların sürdürülebilir bir şekilde verimli kullanılmasına ve teknolojiden maksimum yararlanmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bu sayede tarım sektörünü iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden koruyacaklarını ve tarımsal üretimin finansmanı için tüm paydaşlar ile istişare içinde çalışmaya devam edeceklerini belirtti. Bakan Nebati ayrıca çiftçilerin finansmana erişimini kolaylaştırmaya yönelik çalışmalara devam ettiklerini kaydetti.

Çiftçiye Yapılan Desteklemeler

Çiftçilere sağladıkları Hazine faiz destekli kredilerin bakiyesinin 2022 sonu itibarıyla 204 milyar liraya ulaştığını, bu kredilerin faiz ödemelerinin ortalama yüzde 70’ini karşıladıklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

2023’te çiftçilere yapılacak tarımsal desteklemeler için geçen yılın başlangıç bütçesine göre yüzde 109 artış yaparak 54 milyar lira kaynak tahsis ettiklerini sözlerine ekledi.

Bakan Nebati, 2022’de tarımsal destek bütçesini, küresel emtia fiyatlarındaki artışları da dikkate alarak yüzde 54 oranında artırdıklarını söyledi.

Geçen yıl çiftçilere 3,1 milyar lira mazot desteği, 1,9 milyar lira gübre desteği sağladıklarını vurgulayan Nebati, 2023 yılı için ürün bazında mazot desteğinde yüzde 130 ila yüzde 395 arasında değişen oranlarda, gübre desteğinde ise yüzde 130 ve yüzde 163 oranlarında yıllık artış gerçekleştirdik.” açıklamasında bulundu.

Ziraat Bankası tarafından düzenlenen programda çiftçiler için yeni kredi desteğinin duyurusu da yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kişi başı 250 bin TL’ye kadar yıllık faiz 9.75 ve vade süresi 36 aya kadar çiftçiye kredi imkanı sağlayacaklarının duyurusunu gerçekleşirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.