Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Duyurdu: Vergi Kaçakçılarının Peşindeyiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, vergi kaçakçılığıyla mücadelede atılan adımlara ilişkin açıklama yaparak sürece dair bilgilendirmede bulundu.
Bakan Nebati Duyurdu: Vergi Kaçakçılarının Peşindeyiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vergi kaçakçılığına dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Vergi kaçakçılığıyla ilgili soruşturma yürütüldüğünü ve 3 bine yakın vergi suçu raporunun savcılığa iletildiğini duyurdu.

Twitter üzerinden açıklama yapan Nebati, vergi kaçakçılığıyla mücadele edildiğini şu sözlerle duyurdu:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişleri, terörün finansmanını önleme ve vergi kaçakçılığı yoluyla haksız vergi iadesi almaya çalışanlarla mücadelede yoğun çaba göstermeye devam ediyor.”

Söz konusu mücadelede bakanlığın elde ettiği vergi iadelerinde riskli olduğu tespit edilen mükellefler hakkında vergi incelemelerinin yürütüldüğünü bildirdi.

“85 Milyon Vatandaşımızın Emanetinin Bilincindeyiz”

Vergi incelemeleri ve denetimlerinde, “85 milyon vatandaşımızın emanetinin bilincindeyiz” mesajı veren Nebati, hazineyi vergi kaybına uğratacak vergi kaçakçılığı girişimlerinde özellikle son yıllardaki tutarlara dikkat çekerek şöyle ifadede bulundu:

GCM Yatırım Banner

“Bakanlığımız Vergi Müfettişlerince son yıllarda yapılan vergi incelemeleri sonucunda vergi kaçakçılığı nedeniyle 4,5 milyar TL’yi aşan tutarda vergi iade talebini reddettik ve geri aldık, ilgililer hakkında 12 milyar TL’yi aşan tutarda vergi ve ceza önerdik.”

Vergi kaçakçılığına ilişkin yürütülen incelemelerde, ilgili kişiler hakkında 2 bin 916 adet vergi suçu raporuna ilişkin Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını ekledi.

Bakan Nebati, “Yaptığımız düzenlemeler ve teşviklerle yatırımı, üretimi, istihdamı ve ihracatı desteklemeye devam ederken vergi kaçakçılığı yoluyla haksız vergi iadeleriyle kamuyu zarara uğratmaya çalışanlarla etkin mücadeleye yönelik vergi incelemeleri ve denetimlerine devam edeceğiz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.