Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Duyurdu: Mükelleflerin Yükü Azaltıldı

Nureddin Nebati, hayata geçirilen uygulama ile mükelleflerin vergi dairesine ayrıca bildirimde bulunma yükümlülüğünün kaldırıldığını açıkladı. İşte detaylar;
Bakan Nebati Duyurdu: Mükelleflerin Yükü Azaltıldı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün resmi Twitter hesabından, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tebliğ ile Ticaret Siciline tescil edilmesi zorunlu olan bazı işlemler hakkında bilgi verdi.

Ticaret Bakanlığı Hazine Bakanlığı’nın temel hedeflerinden birinin, bürokratik süreçleri kısaltıp sunulan hizmetlere ilişkin süreci azalması olduğuna işaret etti. Bakan Nebati, hem insan hem de zamanın etkin kullanılmasına imkân verecek uygulamaların hayata geçirileceğini de bildirdi.

Tebliğ ile Ticaret Siciline tescil edilmesi zorunlu olan bazı işlemlerin Ticaret Bakanlığı Bakanlığı’na elektronik ortamdan bildirilerek, bildirimlerin mükellefler tarafından yapılmış bildirim olarak kabul edileceğini kaydetti.

Mükellefler 2022 Yılında Vergi Dairesine 400 Bin Bildirim Yaptı

Nebati yaptığı açıklamada söz konusu durumun işe başlama, şube açılışı-kapanışı, adres değişikliği, tür değişikliği, tasfiyeye giriş, tasfiyeden vazgeçme, tasfiye kapanış ve unvan değişikliği işlemlerini kapsadığı ekledi.

Bu kapsamda, mükelleflerin vergi dairesine ayrıca bildirimde bulunma yükümlülüğünün kaldırıldığına vurguda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bahsi geçen işlemler için 2022 yılında mükellefler tarafından vergi dairesine 400 bin bildirim yapıldığının bilgisini verdi. Nebati, artık söz konusu kapsamdaki işlemlerin yapılması için vergi dairesine gidilme zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı.

İşlemlere İlişkin Bildirim Zorunluluğu Kaldırılacak

Tüm bunlara ek olarak ileriki süreçte yeni işlemlerin de Ticaret Bakanlığı’nın elektronik ortamından temin edilmesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Nebati şöyle konuştu;

“Sonraki süreçte yeni işlemlerin de Ticaret Bakanlığından elektronik ortamda temin edilmesi halinde, Gelir İdaresi Başkanlığımızın resmi internet sitesinde yayımlanacak duyuruyla mükelleflerimizin bu işlemlere ilişkin bildirimde bulunma zorunluluğunu da kaldırmış olacağız.”

Bakan Nebati paylaşımında, Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere uygulamanın hayata geçmesinde katkısı olan kişilere teşekkür etti. Bakanlık olarak mükelleflerin bildirim yükümlülüklerini azaltarak bürokratik süreçleri kısaltan uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın