Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Dünya Küçülürken Ekonomimiz Büyüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmasında, enflasyonu kalıcı olarak düşüreceklerini söyledi.
Bakan Nebati: Dünya Küçülürken Ekonomimiz Büyüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati sözlerinin başında, son dönemde yaşanan enerji krizine atıfta bulunarak, alternatif enerjilerin öneminin arttığını söyledi.

Bakan Nebati açıklamasının devamında, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 20 yılda gerçekleştirdiğimiz altyapı yatırımlarının sağladığı avantajlarla ülkemizin tedarik merkezi olarak öne çıkma potansiyelinin yüksek olduğunu gördük.” ifadelerini kullandı.

Bu tablonun yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı olan stratejinin ne kadar hayati bir adım olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Bakan Nebati bazı çevrelerin politikalarını saplantı haline getirerek eleştirdiğini belirterek, “Diğer bazı ülkeler de bugün geleneksel politikalar, kabul görmüş ana akım politikalarını sorgulamaya ve farklı politika setlerini devreye almaya başlamışlardır.” diye konuştu.

Nebati: Ekonomimiz Pozitif Ayrışıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati sözlerini, “Tüm dünya küçülürken yüksek oranda büyüyen ekonomimiz, dünya ekonomilerden pozitif yönde ayrışmamızı sağladı.” ifadeleri ile sürdürdü.

GCM Yatırım Banner

Kritik bir eşikte olunduğunu belirten Bakan Nebati, salgın döneminde mali kısıtlar nedeniyle birçok ülke vatandaşlarını desteklemek ya da yatırımlarını sürdürmek arasında tercih yaptığını vurguladı.

Bakan Nebati, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde
Kaynak: Twitter

2020’de dünya ekonomisinde daralma yaşandığını söyleyen Nebati, Türkiye’nin bu süreçte yüzde 1, 9 oranında büyüdüğünü söyledi. 2021 yılında ise yüzde 11,4 ile hem 12 yıllık büyüme sürecinin devam ettirdiklerini hem de son 50 yılın en büyük büyüme rakamına ulaştıklarını aktardı.

‘Avrupa’da Fabrikalar Kapanıyor’

Bakan Nebati, enerji krizin edeniyle Avrupa’da fabrikaların kapandığını, TürkiyE2nin ise üretim ve ihracatını artırmaya devam ettiğini söyledi.

Bu yılın Ocak-Eylül döneminde ihracatın yüzde 17 artarak güçlü yükselişini sürdürdüğünü belirtti. Toplam istihdamın salgın dönemine kıyasla 5,3 milyon kişilik artışla 30,6 milyon kişiye çıktığını ve bunun bir rekor olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin önceliklerini belirlerken, dünyada yüksek fiyatların sorun haline geldiğini belirten Bakan Nebati, talep artışının neden olduğu enflasyon enerji ve emtialardaki artış nedeniyle arz yönlü yapıya dönüştüğünü belirtti. 1980’lerde ülkeleri yüksek faiz politikasıyla enflasyonu düşürmeye çalıştığını söyledi.

Bunun durgunluk ve işsizlikle gerçekleştirildiğini vurgulayan Nebati, “Merkez bankalarının faiz artırımı yoluyla ekonomilerde durgunluk ve gelir adaletsizliğine neden olacağı öngörülen bir durumdu. IMF Başkanı, Fed’in faiz politikalarının dünyanın geri kalanının üzerinde resesyon etkisi olabileceğini belirterek Fed’i dikkatli olmaya çağırdı.” açıklamasında bulundu.

Türkiye Ekonomi Modeli

Bakan Nebati sözlerinin devamında, Türkiye Ekonomi Modeli’ne dair konuştu Enflasyonun sorun olduğunu kabul ettiklerini aktaran Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’nin tüm söylemleri alıp birleştiren, teorik altyapısını oluşturan bir model olduğunu belirti.

Enflasyonu 21. yüzyılın salgın ve savaşın olduğu bir dönemde nasıl çözüleceğinin söylenmesi gerektiğini ve Türkiye Ekonomi Modeli’ni tasarlarken üretim ve istihdamı öncelediklerini ifade etti.

AK Parti’nin geçmiş hükümetlerin hiçbirinin yapamadığını başarıp enflasyon alanında yönetmeyi başardığını belirten Nebati, “94-2002 yılları arasında Türkiye’de ortalama enflasyon yüzde 73. 2002’den bu zamana kadar ortalama enflasyon yüzde 13. Aralık ayındaki baz etkisiyle enflasyon bu ortalamalara inecektir.” açıklamasında bulundu.

‘Enflasyonu Kalıcı Olarak Düşüreceğiz’

Enflasyonu kalıcı olarak yeneceklerini aktaran Bakan Nebati, “Önceliğimiz üretim ve istihdam. Sürdürülebilir üretim için fiyat istikrarının yanında teknoloji yoğun ve iklim dostu olması gerektiğinin farkındayız.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Nebati sözlerinin sonunda yarının güçlü Türkiye’si için bütçe disiplinini sürdürürken kaynakları büyüme potansiyeline katkı sağlayacak yatırımlara aktarmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.