Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Detayları Açıkladı: Tüm Borçlar Yapılandırılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, devlete olan borçların yapılandırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
Bakan Nebati Detayları Açıkladı: Tüm Borçlar Yapılandırılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İzmir İş Dünyası ile Buluşma programında yeniden yapılandırma paketinin detaylarına dair açıklamalarda bulundu. Dün düzenlenen Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapılandırmaya dair açıklamalarına atıfta bulunan Nebati, kanun teklifi hazırlığının tamamlandığını söyledi.

Bakan Nebati kanunun hem Yapılandırma hükümlerini hem de vergi mevzuatında çeşitli yeniliklerin olduğu hükümleri kapsayacağını belirtti.

Yapılandırmaya ilişkin hükümlerle, Vergi Daireleri, Gümrük Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Büyükşehir Belediyeleri ve Belediyeler, İl özel idareleri ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları’na ödenmesi gereken kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler yaptıklarını vurguladı.

Borçlara Dair Cezalar Kalkıyor

Bakan Nebati yeni kanun teklifi ile vergi ve prim borçları başta olmak üzere, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna süresinde ödenememiş borçların cezaların kaldırılacağını söyledi. Bugüne kadar diğer yapılandırma yasalarında kapsama alınmayan adli para cezaları dahil olmak üzere idari para cezalarını da yapılandırma kapsamına aldıklarını sözlerine ekledi.

Nebati sözlerinin devamında, “Bunların faizlerini de düşük bir oranla güncelleyerek ödenmesini daha kolay hale getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Vergi dairesine ödenmesi gereken hangi tür borç olursa olsun yapılandırılacağını belirten Nebati, “Bir tane istisnamız var o da 2022 yılı için ödenmesi gereken geçici vergiler. Onlar da zaten beyanname verme süresinde kadar ödenmezse terkin edildiği için kapsama almadık.” diye konuştu.

Teklifte, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesine imkân sağlayan düzenlemelere ver verdiklerini aktaran Nebati, “İşletmelerimiz, 2018 ila 2021 yılları için, gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde matrah ve vergi artırımı yaparak vergi incelemesi ve tarhiyata muhatap olmayacak.” diye konuştu.

Taksit Sayısı Artırılıyor

Bakan Nebati ayrıca taksit ödeme sürelerini 4 yıla çıkararak bir yenilik yaptıklarını vurguladı. Vatandaşların yapılandırılan borçlarını 4 yıla yayılan aylık taksitler halinde 48 taksitte ödeyebileceğini belirtti.

Yapılandırılan borçların peşin ödenmesi halinde Yurt içi-ÜFE tutarının yüzde 90’ından da vazgeçtiklerini ve borç idari para cezası ise asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim sağlayacaklarını söyledi.

2 Bin Liranın Altındaki Borçlar Siliniyor

Bakan Nebati 31 Aralık 2022 tarihinden önce ödenmesi gereken borçlarının toplamının 2 bin lirayı aşmaması halinde, düzenleme kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere hiçbir şart aramadan borçların silineceğini söyledi.

Bakan Nebati Gelir Vergisi Kanununda yer alan genç girişimci istisnasının tutarını artırdıklarını söyledi. Mevcut düzenlemeye göre istisna kapsamında ilk defa işe başlayan gelir vergisi mükelleflerinin üç hesap dönemi kazançlarının yıllık 75 bin lirası gelir vergisinden istisna edileceğini vurguladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.