Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: DASK 1 Gün İçerisinde İlk Tazminatını Ödedi

Nureddin Nebati, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlara yönelik desteklerin artacağını ve kredilerde ilave kolaylıklar sağlanacağını duyurdu. İşte detaylar;
Bakan Nebati: DASK 1 Gün İçerisinde İlk Tazminatını Ödedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kahramanmaraş merkezde art arda meydana gelen 2 büyük depremin ardından etkilenen Şanlıurfa’da değerlendirmelerde bulundu. Nebati, deprem bölgesinde 6 binin üzerinde, Şanlıurfa’da ise 114 can kaybının olduğunu açıkladı.

Şanlıurfa’da 2 bin 495 vatandaşın taburcu edildiğini bildiren Nebati; 114 kişinin acil serviste, 231 kişinin serviste ve 79 kişinin ise yoğun bakımda olduğu bilgisini verdi.

Tarihin en yıkıcı depreminin etkilediği bölgelerde sorunların hafifletilmesi için birçok tedbirin alındığını ve ileriki süreçte de tedbirlerin süreceğini söyledi.

Depremzedelerin ödeme güçlüğü çekmesi ve bu durumu bankalardan talep etmesi durumunda banka borçlarının ertelenmesine ve kredi kartı taksit sürelerinin artırılmasına yönelik kararların alındığını anımsattı.

Vergisel Yükümlülükler Ertelendi

Şu anki önceliğin enkaz altındaki kişilerin kurtarılması olduğunu belirten Nebati, Ankara’daki Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Olağanüstü Yönetim Merkezi’nin depremin olduğu an devreye girdiğini ileri sürdü. DASK’ın depremin hemen ardından ihbarları almaya başladığını da ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Nebati açıklamalarında, DASK’ın depremlerin üzerinden 24 saat geçmeden ilk tazminat ödemesini gerçekleştirdiğini açıkladı. Ancak DASK tarafından konuyla alakalı deprem anından beri herhangi bir resmi açıklama gelmedi.

Deprem bölgesinde 31 Temmuz 2023 tarihine kadar mücbir sebep hali ilan edildiğini hatırlatan Nebati, mükelleflerin 6 Şubat-31 Temmuz 2023 tarihleri arasındaki vergisel yükümlülüklerinin deprem tarihi itibarıyla ertelendiğine de değindi.

Ayni ve Nakdî Bağışların Tamamı Vergiden İndirilecek

Vergi beyanname ve bildirimlerinin mücbir sebep süresince, verilme sürelerini 15 Ağustos 2023 günü sonuna kadar uzatıldığını açıkladı. Söz konusu beyanname ve bildirimlerin üzerine tahakkuk eden vergilerin ödenme sürelerini ise 31 Ağustos 2023 tarihine kadar uzatıldığını kaydetti.

Sürecin devam ettiği 7256 ve 7326 sayılı Yapılandırma Kanunları kapsamında Mart, Mayıs ve Temmuz 2023 aylarında ödenmesi gereken taksitlerin ödeme sürelerinin; Ağustos, Ekim ve Aralık 2023 tarihlerine uzatılması için hazırlıkların yapıldığını öne sürdü.

Nebati açıklamalarına ek olarak vatandaşların AFAD’ın başlattığı yardım kampanyalarına makbuz karşılığı yapacağı ayni ve nakdî bağışların tamamının vergiden indirilmesinin sağlanacağını bildirdi.

Bölgede yaşayan vatandaşlar için desteklerin artırılacağını vurgulayan Nebati, kredilerde ilave kolaylıkların getirileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.