Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Bütçe Harcamalarındaki Son Durumu Paylaştı

Bakan Nebati, sağlık, eğitim ve sosyal yardım alanları için toplam bütçeden ayrılan payın 20 yıl içinde arttırıldığını duyurdu. Detaylar haberde;
Bakan Nebati Bütçe Harcamalarındaki Son Durumu Paylaştı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, eğitimin, sağlığın ve huzurlu bir toplumun ülkenin kalkınmasında kritik role sahip olduğunu vurguladı. Böylece sağlık, eğitim ve sosyal yardım harcamalarında çalışmalar gerçekleştirerek bütçe içindeki paylarının arttırıldığını söyledi.

Bakan, ilk olarak eğitim harcamalarının 2002 yılında toplam bütçe içindeki payı yüzde 9,4 iken bu oranın 2022’de yüzde 13,5’e çıktığını belirtti.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) aracılığıyla öğrencilere verilen öğrenim kredisi ücretlerini yükselttiklerini açıkladı. 2002’de lisans öğrencilerine 45 TL verilirken bu yıl 850 TL verildiğini söyledi.

20 yıl önce doktora öğrencilerine 135 TL, yüksek lisans öğrencilerine ise 90 TL ödeme yapıldığını hatırlattı. Bugün ise yüksek lisans öğrencilerine 1.700 TL ve doktora öğrencilerine 2.550 TL burs verdiklerinin altını çizdi.

Bakan, okul öncesi eğitim kurumlarının arttığını vurgulayarak sayısının 2 bin 354’den 14 bin 85’e yükseldiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Öğrenci Yurtlarının Sayısı Arttırıldı

Nureddin Nebati, 2002 öncesinde ekonomik ömrünü tamamlamış olan 190 yurdun yeniden inşa edildiğine ve 2022’de sayının 779’a yükseltildiğine değindi.

Yurt yatak kapasitesinde 4 kattan fazla bir artışla 182 binlerden, 747 bine çıkarıldığını söyledi.

Sağlık Harcamasının Pay Oranı Yüzde 2,5’den 6,4’e Yükseldi

Bakan, 20 yıl önce şehir hastanelerinin olmadığı anımsatarak, bugün tıbbi cihazlar ile donatılan hastanelerin olduğunu vurguladı.

Güçlü bir sağlık sisteminin olduğuna değinerek bu alandaki harcamaların toplam bütçe içindeki payının yüzde 6,4 oranına çıkartıldığını ifade etti.

Sosyal Yardım Ödemeleri Düzenli Olarak Devam Ediyor

Nureddin Nebati, Sosyal Yardımlaşmayı Destekleme ve Dayanışma Fonu kapsamında, sosyal desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlara ödemelerin devam ettiğini hatırlattı.

2002 yılında sosyal yardım amaçlı bütçeden ayrılan 1,6 milyar TL’lik miktarın 100,8 milyar TL’ye yükselttiklerini söyledi. Ayrıca, ek bütçe kanunu ile sosyal amaçlı harcamalara 44,8 milyar TL daha ek kaynak aktardıklarına değindi.

Bakan Nebati, “Böylelikle sosyal amaçlı harcamalara bu yıl aktaracağımız kaynak tutarı toplamda 145,6 milyar TL’ye ulaşıyor. 2002 yılında sosyal amaçlı harcamaların toplam bütçe içindeki payı yüzde 1,3 iken bugün bu oranı yüzde 5,1’e çıkarttık.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın