Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati 2023 Yılının Gelir Vergisi Tarifesini Duyurdu!

Bakan Nebati, 2023 yılının gelir vergisi tarifesini duyurdu. Yemek ücretleri, gelir ve damga vergisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde..
Bakan Nebati 2023 Yılının Gelir Vergisi Tarifesini Duyurdu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati,  sosyal medya hesabından 2023’te ücret gelirlerinde uygulanacak gelir vergisi tarifesi hakkında açıklamada bulundu. Bakanın açıklaması dikkat çekti.

Bakan Nebati, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak “2023 yılı ücret gelirlerinde uygulanacak gelir vergisi tarifesini belirledik.” başlığı ile açıklama yaptı.

Nebati, gelir vergisinin ilk dilimini 32 bin liradan 70 bin TL’ye ve ikinci dilimini ise 70 bin liradan 150 bin liraya çıkardıklarını duyurdu. Ayrıca gelir vergisinin üçüncü dilimini 250 bin liradan 550 bin liraya ve dördüncü dilimini ise 880 bin liradan 1,9 milyon liraya çıkarıldığını belirtti.

Tüm Ücretli Çalışanlar Gelir ve Damga Vergisinden Muaf Olacak

Asgari ücretliden kesilen gelir ve damga vergisi konusuna değinerek “Ücrete yapılan yüzde 54,5 oranındaki artış gelir vergisi ve damga vergisi istisnasına da yansımış; böylelikle ücretli çalışanların ödeyeceği verginin azalması sağlanmıştır.” diyerek açıklamada bulundu.

Bakan Nebati, asgari ücret istisnası nedeniyle tüm ücretli çalışanların yıllık 120.096 liraya isabet gelir ve damga vergisinden muaf olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Diğer bir ifadeyle, ücret geliri elde eden her bir çalışandan, yıllık 16.916,32 lira gelir vergisi ile 911,53 lira damga vergisi olmak üzere toplam 17.827,85 lira vergiyi tahsil etmeyeceğiz.” dedi.

Yemek Parasının İstisna Tutarı 110 TL’ye Çıkarıldı

Sosyal medya üzerinden açıklamasına devam eden Nebati, Temmuz ayında 51 liraya çıkarılan yemek parasının istisna tutarını 110 liraya, 25,5 lira olan yol parası istisna tutarını ise 56 liraya çıkarıldığını duyurdu.

Bakan Nebati, “Böylece, aylık 2.860 lira yemek parası ile 1.456 lira yol parası ödemeleri de vergiden istisna olarak çalışanlara ödenebilecektir. Tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun!” diyerek açıklamada bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın