Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Muş: Kilis’te Arama Faaliyetleri Sona Erdi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kilis’teki arama faaliyetlerinin sona erdiğini ve enkaz altında kimsenin kalmadığını söyledi.
Bakan Muş: Kilis’te Arama Faaliyetleri Sona Erdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kilis Valiliği’nde bölgedeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Muş, Kilis’te arama faaliyetlerinin sona erdiğini ve enkaz altında kimsenin kalmadığını söyledi. Dün itibarıyla kente geldiğini ve deprem sonrası incelemeler gerçekleştirdiğini ifade eden Muşi benzerine az rastlanır bir felaketle karşı karşıya olduklarını belirtti.

Bakan Muş açıklamasında, “Bu çok boyutlu bir doğal afet. Türkiye tarihinin en büyük ikinci ve üçüncü depremlerini yaşıyoruz art arda 9 saat arayla. Birisi 7,7 diğeri 7,6.” diye konuştu.

Depremler nedeniyle 10 ilin hasar aldığını ve yıkılan binalar bulunduğunu belirten Muş, devletin bütün imkanlarının depremzedeler için seferber edildiğini söyledi. Depremin büyük bir alana hasar verdiğini ve hava koşullarının olumsuz olduğunu hatırlattı. Bu durumun çalışmaları zorlaştırdığını vurguladı.

Kilis’te toplam 466 yaralı olduğunu ve bunların şu an itibarıyla 30’unun serviste, 14’ünün yoğun bakımda olduğunu belirten Muş, “Geri kalan vatandaşlarımız taburcu edilmiş durumda. 22 vefat var Kilis’imizde.” açıklamasında bulundu.

Bakan Muş an itibarıyla yapılan tespitlerde 138 binanın ağır hasarlı olduğunu, 119 binanın yıkık durumda olduğunu ilgili birimlerce tespit ettiklerini söyledi. Kilis’te hayatın yavaş yavaş normale döneceğini vurgulayan Muş, vatandaşların hasarlı binalardan uzak durmasını istedi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Muş’tan Fahiş Fiyat Uyarısı

Ticaret Bakanı Muş depremin ardından fahiş fiyat uygulayanlara yönelik yaptırımlara dair sorulan bir soruyu yanıtladı ve olağanüstü bir dönemden geçildiğini, tüm ülkenin yaralı sarmak için seferber olduğunu söyledi.

Gelen şikayetleri değerlendirdiklerini belirten Muş, “Zorda kalmış vatandaşlarımızı suiistimal edenler hakkında yaptırımlarımız çok ağır olacak. Bu yaptırımları da kamuoyuyla zaten paylaşacağız. Normal uygulamaların ötesinde çok sert cezai yaptırımlar uygulayacağız” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın