Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Muş Finansman İhtiyacını Giderme Sözü Verdi

Sektör yetkilileriyle bir araya gelen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ekonomik konjonktürde mali sıkıntı yaşayanlara finansman desteğinin sağlanacağı sözünü verdi.
Bakan Muş Finansman İhtiyacını Giderme Sözü Verdi
HABER GİRİŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, finansman ihtiyacını gidermek adına yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamamalarda bulundu. Toplantıda sektör kurulu başkanlarının beklenti ve taleplerini dinleyen Bakan Muş, yaşanan sorunların çözümü için finansman desteğine işaret etti.

Toplantının detaylarına erişen DÜNYA’nın aktardığına göre sektör yetkililerinin talep ettiği konuların başında finansmana erişim sorunu yer aldı.

Yakın zamanda esnaf, çiftçi ve girişimciler için açıklanan kredi desteğinin diğer sektörlere de aciliyetle yayılması istendi.

TL ile Verilen Destekler Yetersiz Kalıyor

Uygulanan ekonomi modelinde ihracat ayağına büyük oranda önem verildiğini hükümet yetkilileri sık sık dile getiriyor. Toplantıda Bakan Muş ile görüşen ihracatçıların ise ekonomik konjonktürden muzdarip olduğu öğrenildi.

İhracatçıların, bakana ilettiğine göre enflasyondan ve yüksek vergilerden olumsuz etkilendikleri söylendi. Yüksek seyreden enerji fiyatlarının yanı sıra katma değer vergisi (KDV) oranlarının da maliyetleri yukarı çektiğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca sağlanan ihracat desteklerinin yetersiz kaldığı bakana iletilen meselelerden oldu. İhracatçı gruplara ciddi miktarda mali destek sağlansa da desteklerin TL cinsinden olması ve ithalat gereği yabancı para cinsine çevrildiğinde değerinde kayıp yaşandığı detayı paylaşıldı. Bu kaybı gidermek adına destek artışları talep edildi.

“Finansman İhtiyacı Olan Tüm Firmalara Kaynak Aktarılacak”

Sektörün tüm şikayet ve taleplerini dinleyen Ticaret Bakanı’nın, ihracatçıların faaliyetlerini yakından takip ettiklerini ifade ettiği söylendi.

İhracatçıların bütçelerini fayda sağlayacak projeler için  kullanmaları gerektiği önerisini sunan Muş’un, finansmana erişim sorunun çözümü için kayda değer çalışmalar yapıldığı bilgisini paylaştığı aktarıldı.

Bankaların küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) kredi sağlamaya başladığını hatırlatarak, İhracatı Geliştirme A.Ş. ile birlikte finansman ihtiyacı olan tüm firmalara da kaynak aktarılacağı sözünü verdiği öğrenildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.