Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum: Yeni Evine Kavuşmayan Vatandaşımız Kalmayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli'nin üçüncü toplantısının kapanışında bir konuşma gerçekleştirdi. Detaylar...
Bakan Kurum: Yeni Evine Kavuşmayan Vatandaşımız Kalmayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli’nin üçüncü toplantısının kapanışında bir konuşma yaptı. Kurum, Türkiye’nin iki ay önce asrın felaketini yaşadığını anımsattı.

Bakan Kurum, İstanbul’da üçüncüsünü gerçekleştirdikleri toplantının ana gündem maddesinin Kahramanmaraş depremleri olduğunu belirtti.

Konut İnşaları Hızla Sürüyor

11 ilde gerek arama-kurtarma gerek inşa faaliyetleri gerek kalıcı konutlarla ilgili yapım sürecinin eş zamanlı bilim insanlarının katkılarıyla, önerileriyle, çalışmalarıyla yürütüldüğünü söyleyen Kurum, bu kapsamda tüm deprem bölgesindeki hasar tespit çalışmalarının tamamlandığı bilgisini verdi.

78 bin konut ve köy evinin yapım sürecinin başlatıldığı, 42 bin konutun da temellerinin atıldığı bilgisini verdi.

Bölgede ticaretin eski hareketliliğine kavuşması adına 936 küçük sanayi sitesinin de inşasına başladıklarını dile getiren Kurum, “11 ilimizde 319 bin konutumuzun temellerini de inşallah Mayıs ayı sonuna kadar atacağız. Bu konutları da inşallah 1 yıl içerisinde vatandaşlarımıza, kardeşlerimize teslim edeceğiz. Yeni evine kavuşmayan hiçbir vatandaşımızı bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @csbgovtr

Millet Bahçeleri Afet Toplanma Alanı Konseptine Uygun Hale Getirilecek

Kurum, tüm millet bahçelerini afet toplanma alanı ve geçici barınma bölgesi konseptlerine uygun hale getireceklerini belirtirken, bunun için ihtiyaç duyulan tüm ekipmanları ve teknolojileri hızlı bir şekilde bu alanlara yerleştireceklerini kaydetti.

Radye Temel Kullanımı Bazı Yerlerde Zorunlu Hale Gelecek

Mikro bölgeleme etütlerini ülkenin en ücra köşesinde yapılan inşa faaliyetlerine kadar yaygınlaştıracaklarını belirten Kurum, dere yataklarının yapılaşmaya açılmaması konusunda gerekli tüm yaptırımların uygulanacağını vurguladı.

Riskli bölgelerde imara kapatılacak yerleri belirleyeceklerini ve yine riskli alanlarda kat yüksekliklerini sınırlandıracaklarını söyleyen Kurum, radye temel kullanımının gerekirse bazı yerlerde zorunlu hale geleceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın