Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kurum: Yardım Süreci Hızlanacak

Bakan Kurum, Türkiye'yi derinden sarsan deprem ile ilgili son gelişmeleri paylaştı. Detaylar haberde...
Bakan Kurum: Yardım Süreci Hızlanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. – Bakan Kurum, yaşanılan bu felaketin Erzincan depreminden sonra son 1 asırda görülen en büyük deprem olduğunu kaydetti.

Kurum, depremden 13 buçuk milyon vatandaşın etkilendiğini belirtti. Gaziantep’te yıkık bina sayısı 581, can kaybının ise 468 olduğunu açıkladı. İlk depremden sonra bazı binaların yorulduğunu ve sonrasında gerçekleşen ikinci büyük depremde hasarlı binaların yıkıldığın söyledi.

“Bazı ilçelere Su Verme İşlemi Bugün Gerçekleşecek”

Arama-kurtarma ekiplerinin tüm enkaz alanlarında vatandaşların yardımına koştuğunu bildirdi. Gaziantep özelinde bakıldığında Otoyolda meydana gelen çökmeler nedeniyle ulaşımın D-400 karayolundan kontrollü şekilde sağlandığını aktardı. Yolun açılması ile birlikte hem Maraş hem Kilis hem Urfa bölgesine yardım sürecinin hızlanacağını kaydetti.

Merkeze ve ilçelere su verilemediğini belirten Bakan Kurum, bugün yoğun çalışmalar sayesinde Gaziantep, Islahiye, Nurdağı ilçelerine kısmi su verme işlemenin gerçekleşeceğini söyledi.

Saha çadırlarının kurulduğunu ve acil yardım hizmetinin verildiğini aktardı.

“201 Artçı Sarsıntı Meydana Geldi”

Bakan Kurum, “Bölgemize 13 bin 500 battaniye ve 4 bin çadırımız ulaştırıldı. Şu an için 10 bin çadırımızın sevkiyatı sürmekte. 1000 konteyner sevkiyatı başladı.” diyerek konuştu.

İş makinelerinin sevkiyatının yoğun bir şekilde yapıldığını ve 6 bin 120 personelin aram kurtarma faaliyetlerine devam ettiğini söyledi. Bugün itibarıyla hava uçuşlarının yapılacağını bildirdi.

Kurum, hasarlı binalardan kesinlikte uzak durulması gerektiği uyarasında bulundu. Toplam 201 artçı sarsıntının meydana geldiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu