Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum: Türkiye’nin İleri Gelen Mimarlarıyla Çalışılıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Doğanşehir'deki kalıcı afet konutlarının inşasına ilişkin bilgi verdi. Detaylar haberde;
Bakan Kurum: Türkiye’nin İleri Gelen Mimarlarıyla Çalışılıyor
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından etlenen 11 şehirde yeniden yapılan süreci devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum süreçle ilgili detayları paylaştı.

Depremlerden etkilenen Malatya’nın Doğanşehir ilçesinin Tavşantepe mevkisinde ilk etap için 349 kalıcı afet konutun inşasına başlandığını açıkladı.

Kurum sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda zemin etüt ve mikro bölgeleme çalışmalarının tamamlandığını bildirdi. Zeminin sağlam olduğu tespit edilen yerlerde hiç vakit kaybetmeden çalışmalara başlandığını ekledi.

Depremlerden en çok etkilenen ilçelerden olan Doğanşehir’de de kazmanın vurulduğunu belirtti.

Doğanşehir’de 957 Afet Konutu İnşa Edilecek

78 noktadan 44’ünde 19 bin 464 metrelik sondajla zemin etüdü yapıldığını ve çalışmaların devam ettiğini kaydeden Kurum, 50 bin 565 hektar alandaki mikro bölgeleme çalışmalarında 3 bin 843 sondajdan 591’inin yapıldığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) eliyle Doğanşehir’de ilk etapta 349, ikinci etapta ise 608 afet konutun inşa edileceği söylendi.

Konutların maksimum 5 katlı, 105 metrekare ve 3 artı 1 olarak planlandığı, şehrin tarihi ve kültürünün de korunacağına dikkat çekildi.

Bakanlığın, şehirlerin kültürünü yaşatacak ve ihtiyaçlarını giderecek yöndeki anlayışla projeleri master plan olarak adlandırılan kapsamda yürüttüğü paylaşıldı. Ayrıca projelerde Türkiye’nin ileri gelen mimarlarıyla ortak çalışmalar yürütüldüğü de belirtildi.

Konutlar Tünel Kalıp Sistemiyle İnşa Edilecek

Depremlerden kaynaklı oluşan yeni kırıklar dahil zeminin mikro bölgeleme ve ayrıntılı jeolojik etüt raporlarıyla, jeolog ve jeofizik mühendisleriyle eş zamanlı incelediğine dikkat çekildi.

Afet konutlarının en doğru ve en sağlam zeminde radye temel üzerine, tünel kalıp sistemiyle inşa edileceğinin bilgisi verildi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük Afet Konut Seferberliği’nin yürütüleceğini yineleyen bakanlık, fay hatlarına uzaklık ve deformasyon haritaları çerçevesinde 405 bin konutun yapılacağına vurguda bulundu. Böylece 21 bin afet konutunun daha sözleşmesinin imzalanmış olduğu bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın