Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum Köy Evlerinin İnşasına Başlandığını Duyurdu

İnşa sürecine başlanan ve ihale edilecek konut sayısı hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, hasar tespit çalışmalarının 8 ilde tamamlandığını paylaştı.
Bakan Kurum Köy Evlerinin İnşasına Başlandığını Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hatay’daki Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Koordinasyon Merkezi’nde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, hasar tespit ve yeniden inşa çalışmalarına ilişkin gazetecilere bilgi verdi. Depremin yaklaşık ikinci ayında toplam 8 ilde hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

Bakan Kurum, depremden etkilenen 11 il içerisinde Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Elazığ, Kilis ve Osmaniye olmak üzere 8 ildeki yapıların hasar tespitlerinin yapıldığını söyledi.

Kurum, “Depremden etkilenen 11 ilde, gerek köylerimiz gerek il ve ilçe merkezlerimizde 67 bin konutun ve köy evinin yapım sürecini başlattık” dedi.

34 Bin Köyde 250 Bin Konut için Start Verildi

Yeniden inşa çalışmalarında köy evleri için de yapım sürecinin başladığını paylaşan Kurum, “Hatay’da toplamda 216 bini merkezlerde olmak üzere 34 bini köyde toplamda 250 bin konutun yapım sürecini Hatay’da başlatmış bulunuyoruz” diye konuştu.

Depremin vurduğu tüm illerdeki köy ve ilçe merkezlerinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) 67 bin konutun yapım sürecini başlattığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek 2 aylık süre zarfında ihaleye çıkacak konut sayısının artacağını açıklayarak, il ve ilçe merkezleri ile köyler için “Nisan-Mayıs ayı içinde ihalesini yapacağımız konut rakamını 319 bine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Nisan ve Mayıs ayları içerisinde sadece Hatay merkezde 60 bin konutun ihalesinin yapılacağını belirterek, “Ardından 650 bin konutu etaplar halinde gerek şehrin içinde, gerekse şehrin dışında belirlediğimiz rezerv alanlarda yapım sürecini yürütüyor olacağız” diye ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.