Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum Kalıcı Konutların Ödeme Planını Açıkladı

Bakan Murat Kurum, 11 ilde depremzedeler için inşa edilen kalıcı konutların ödeme planı ve İstanbul depremi için hazırlıklar hakkında bilgi verdi.
Bakan Kurum Kalıcı Konutların Ödeme Planını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesinde inşa edilen kalıcı konutların inşa ve ödeme planına ilişkin bilgi verdi. İstanbul’da kurulacak uydu kentlere dair de açıklamalarını paylaştı.

Habertürk’ten Kübra Par’a konuşan Bakan Kurum, mayıs ayının sonuna kadar depremin vurduğu 11 ilde 319 bin hanenin inşasına başlanacağını söyledi. 78 bin hanenin sözleşme işlemlerinin tamamlandığını, 42 bin konutun temelinin atıldığını aktardı.

Kurum, “13 Nisan’da 100 bin rakamına geleceğiz. Toplamda 650 bin hedefliyoruz, bunu da etap etap bitiririz. Bırakın bir seneyi altıncı, yedinci ay itibarıyla teslimlere başlayacağız” dedi.

Konutlarda teslimatların kura yöntemiyle depremzedelere teslim edileceğini paylaşarak, “Mesela bir rezerv alanı A, B, C, D mahallelerine yakın, dolayısıyla buradaki hak sahiplerine vermemiz gerek diyeceğiz” şeklinde ifadede bulundu.

Şehir merkezinde evi yıkılanlar için ise “Rezerv alanında yapıyorsak ve yıkılan evinin arsasıyla ilgili herhangi bir tasarrufta bulunmuyorsak arsası ona kalıyor. Eğer yerinde yapıyorsak da rezerv alandan konut almayacak, yerinden alacak. Sonuçta 1 daire alacak. Diyelim yerinde 4 dairesi var; bir kısmını buradan vereceğiz, bir kısmını diğer taraftan vereceğiz” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner

Yıkılan evlerdeki standartların farklılığına da değinerek, “Tabii ki herkesin evinin metrekaresine göre ev yapma ihtimalimiz yok. Sonuçta bir afet var, devletin görevi vatandaşa sağlam, güvenli bir konutu, Anayasa’daki en temel hak olan barınma hakkını sunabilmektir. Bir de aslında yıkılmışsa artık o evi yok zaten” dedi.

2 Yıl Ödemesiz, 18 Yıl Faizsiz Ödeme İmkanı Sunulacak

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun depremzedeler için inşa edilen evlerden herhangi bir ücret alınmayacağı sözünü vermesi üzerine iktidardan benzer bir hamle gelmedi.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilen evlerin geri ödeme planı hakkında bilgi veren Kurum, evlerin ücretsiz yapılmayacağını ancak ödemelerin rahat bir planla alınacağını kaydetti.

Bakan, “Diyelim maliyetimiz 1 milyon, altyapıyla birlikte yüzde 50-60’ı sübvanse ediyoruz, vatandaşımıza da 400 bin lira kaldı diyoruz. Bu 400 bin lirayı da 2 yıl ödemesiz, 18 yıl faizsiz öde diyoruz. Faiz yok, 2 yıl da ödeme yok. Bu 400 bin lira, 18 yıl sıfır faizle güncelleyip bugüne çektiğinizde aslında 40-50 bin liraya gelir. Bu 40-50 bin lirayı da biz vatandaşımıza eşya yardımı, kira yardımı, taşınma yardımı olarak zaten ödüyoruz” dedi.

İstanbul’da 2 Uydu Kent Kurulacak

Marmara depreminin beklendiği İstanbul’daki hazırlıklara ilişkin açıklamalarını paylaşan Kurum, “Şu an İstanbul’da acilen dönüşmesi gereken 1 buçuk milyon riskli konutumuz var” diyerek hazırlanan plandan bahsetti.

İstanbul’da iki yeni uydu kent kurulacağını ve bu planda nüfusun önceleneceğini belirterek, “Mesela Avrupa yakasında Başakşehir, Arnavutköy, Esenler gibi konut üretebileceğimiz nereler varsa, o alanlarda 500 bin; Anadolu yakasında da Tuzla’da, Maltepe’de, belki kısmen Pendik’te 500 bin konut olmak üzere iki yeni uydu kent. Ama bu İstanbul’a ilave nüfus getirmeden yapılacak” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın