Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum: İstanbul için Bu Mücadeleyi Vermek Durumundayız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremlerin ardından hızlanan kentsel dönüşüm çalışmalarına dair bilgiler verdi. Detaylar haberde;
Bakan Kurum: İstanbul için Bu Mücadeleyi Vermek Durumundayız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Afetlere Karşı Dirençli Bir Türkiye İçin Ulusal Risk Kalkanı Modeli Sempozyumu”nda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hızlanan kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin son bilgileri paylaştı.

Bilimsel çalışmalar ve haritalandırmalarla belirlenen Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay hatlarında büyük depremlerin meydana geldiğini dile getiren Kurum, depreme hazır olmak için 21 yılda önemli hukuki düzenlemeler yapıldığından bahsetti.

3,3 milyona yakın konutun dönüşümünün sağlandığını söyleyen Kurum, deprem felaketinin aynı zamanda afetlerle mücadelede yeni bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

Kurum: “Ulusal Risk Kalkanı Modeli” Kritik Öneme Sahip

Ulusal Risk Kalkanı Modeli’nin şehirlerin yeniden ayağa kaldırılması adına son derece hayati bir önemi taşıdığını da vurguladı.

“Afetlere Karşı Dirençli Türkiye” fikriyle çalışmalara başlandığını anlatan Kurum, çalışmalar kapsamında alanında uzman, akademisyen, bürokrat, mimar, mühendis ve teknik personelden oluşan 159 kurul üyesinin aktif bir şekilde görev aldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @murat_kurum

“Kurullarımızın çalışmaları sonrasında ortaya çıkacak verileri analiz ederek Türkiye’yi olası muhtemel afetlere karşı önleyici ve risk azaltıcı bir eylem planına hazırlıyoruz” diyen Kurum, Ulusal Risk Kalkanı Modeli çalışmasıyla 11 ildeki afetin izlerini hızlı bir şekilde sileceklerini dile getirdi.

“İstanbul’da Yüzyılın Dönüşümünü Başlattık”

Deprem bölgesi başta olmak üzere ülkede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ilk etapta 313 bin, ardından 650 bin konutun il ve ilçelerde yapılacağını anlatan Kurum, İstanbul’da yüzyılın dönüşümünü başlattıklarını da belirtti.

“Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden” kampanyasının tarihi bir adım olduğunun altını çizen Kurum, maliyetinin yarısını devletin karşıladığını, kalan tutarı da vatandaşın 10 yıl vadeyle 5 bin 625 lira taksitle ödeyebileceği bilgisini verdi.

Bu süreçte vatandaşa 5 bin 250 lira kira, 10 bin 500 lira taşınma yardımı verileceğini belirten Kurum, “İstanbul güçlü olursa Türkiye güçlü olur, İstanbul üretirse Türkiye zenginleşir, İstanbul çalışırsa gençlerimize istihdam oluşur, geleceğe güvenle umutla bakarlar. Dolayısıyla hepimiz İstanbul için bu mücadeleyi vermek durumundayız” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın