Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kurum: İnşa ve İhya Sürecinde Yol Haritamız Netleşiyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesindeki yeniden inşa sürecine dair yol haritasını açıkladı. Detaylar haberde;
Bakan Kurum: İnşa ve İhya Sürecinde Yol Haritamız Netleşiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ, Adana ve Kilis’te yeni konutların inşasına Mart ayı içinde başlanacağını açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise istişareler sonucu belirlenen yeni yerleşim yerlerinde doğru zemini bulmak için mikro bölgeleme ve zemin etüdü çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti.

10 Maddede Yeniden İnşa Süreci

Kurum, bugün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ise “İhya ve inşa sürecinde yol haritamız netleşiyor” mesajını verdi. Deprem bölgesini yeniden ihya ve inşa sürecinde bilimsel, hızlı, güçlü ilkeleri doğrultusunda izlenen yol haritasını 10 maddede tanımladı.

Afet risk durumu, zemin kalitesi çalışmalarıyla; sosyolojik, demografik, kültürel yapıyı koruyarak; il yöneticileri, STK, akademisyenlerle istişare ederek vatandaşı mağdur etmeden yeni yerleşim yerlerinin belirlenmeye devam ettiğini kaydetti.

Açıklamada, yerleşime açılacak alanlarda tüm afet risklerinin tespitinin yapıldığı; morfolojik, jeolojik, jeofizik, jeoteknik, hidrojeolojik ve sis motektonik arazi kullanımının incelendiği bilgisi verildi.

Kaynak: Twitter / @murat_kurum

Eski yerleşim alanlarının zemin incelemelerine göre imar kısıtlaması, bina yoğunluğunda azaltım dahil seçeneklerin değerlendirildiği; yerleşim yerlerinin fay hatlarına mesafesinin hesaplandığı belirtildi.

TOKİ Eliyle 200 Bin Konut İnşasına Başlanacak

Radye temel üzerine tünel kalıp sisteminin tüm yapılarda uygulanacağı; iki ay içerisinde TOKİ eliyle 200 bin konutun inşasına başlanacağı ve konutların hiçbirinin zemin artı 3-4 katı geçmeyeceği ifade edildi.

Zeminin depreme dayanıklılığını ortaya koyan mikro-bölgeleme ve jeolojik etüt çalışmalarının devam ettiği, sağlam zemin için sıvılaşmanın olmayacağı yerlerin belirlendiği bildirildi.

Ayrıca, dirençli şehirler için ovadan dağlara doğru yerleşim modeli üzerinde durulduğuna; yeniden inşanın şehrin kültürüne, sanatına, doğal ve tarihi dokusuna, sosyolojisine ve demografik yapısına uygun şekilde tamamlanacağına işaret edildi.

Son olarak, sürecin her aşamasının üniversiteler, bilim insanları, mühendis, mimar ve şehir planlamacıları ile iş birliği içinde gerçekleştirileceği belirtildi.

Bakan, bir diğer paylaşımında “Şehirlerimizin ihya ve inşa sürecinde bilimin ışığında, hızlı ve güçlü adımlar atacağız” derken; TÜBİTAK, AFAD, Kandilli, MTA; ODTÜ, İTÜ, Ankara, Dokuz Eylül, Koç ve Kocaeli üniversitelerinden hocalarla ve kurumlarla geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu