Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum İlk Evim İşyerim Projesinde Son Durumu Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Türkiye Yüzyılı’ etkinliğinde açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
Bakan Kurum İlk Evim İşyerim Projesinde Son Durumu Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye Yüzyılı etkinliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması öncesinde açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum’un gündeminde, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren İlk Evim İlk İşyerim projesi vardı.

Projeye dair son durumu paylaşan Bakan Kurum, bugüne kadarki başvuru sayısının 8 milyona ulaştığını söyledi. Bakan Kurum bu başvuruların 5 milyonunun geçerli olduğunu belirtti. 20 yılda büyük atılımlar gerçekleştiğini belirten Bakan Kurum, “hemen hemen her alanda şehirlerin ihyası, inşası adına çok önemli projelerin hayata geçirildiğini ifade etti.

Bakan Kurum, İlk Evim İlk İşyerim projesinin, Türkiye Yüzyılı projesi olduğunu belirterek, “Çevre, insan, doğa odaklı anlayışla muhteşem Türk şehirleri. Türkiye Yüzyılı’nda 7 kıtaya anlatacağımız anlayışla bir şehircilik anlayışı olacaktır.” diye konuştu.

Projenin etapları olacağını aktaran Kurum, “2 milyona yakın vatandaşa evlerin erişiminin sağlanacağını ve geride kimsenin bırakılmadığı, tüm kesimlerin içinde yer aldığı bir süreç olacağını vurguladı.

Projenin Detayları

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak lanse edilen projede geçtiğimiz günlerde 17 ilde eş zamanlı olarak temeller atıldı. Proje kapsamında yapılacak toplam 500 bin konut yatay ve yöresel mimari baz alınarak inşa edilecek.

GCM Yatırım Banner

Bu konutlar 5 katın üzerinde olmayacak. Ayrıca depreme dayanıklı ve temeli sağlam yapılar oluşturulacak. 500 bin konutun tamamının 2028 yılına kadar bitirilmesi hedefleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.