Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum Depremle İlgili Son Gelişmeleri Paylaştı

Bakan Kurum, Türkiye'de büyük yıkıma neden olan deprem ile ilgili son gelişmeleri paylaştı. Detaylar haberde...
Bakan Kurum Depremle İlgili Son Gelişmeleri Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Gaziantep Afet Koordinasyon Toplantısı’nda konuştu. Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depreme yönelik son gelişmeleri aktardı.

Bakan Kurum, Gaziantep’teki son durum ile ilgili açıklama yaparak şunları söyledi:

“An itibariyle Gaziantep’te 2 bin 529 canımızı yitirdik. Yaralı 12 bin 468 kardeşimiz hastanelerde tedavi altında.”

“4 Bin 720 Uzman ile 10 Şehirde Hasar Tespit Çalışmaları Yapıldı”

Hasarlı binalar hakkında konuşan Kurum, Türkiye genelinde 12 bin 141 binanın ve 66 bin 58 bağımsız bölümün yıkık veya ağır hasarlı olduğunun tespit edildiğini kaydetti. Şu anda arama-kurtarma faaliyetlerinin 108 binada yürütüldüğünü söyledi. 4 bin 720 uzman ile 10 şehirde hasar tespit çalışmalarının yapıldığını bildirdi.

Gaziantep genelinde çadır kurulumlarının sürdüğünü kaydeden Bakan Kurum, şu ana kadar 15 bin 350 çadırın kurulumunun tamamlandığını söyledi. 25 bin çadır için de planlamanın devam ettiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Hasar Tespit Sitesi Devrede

Bakan Kurum, 10 ilde eş zamanlı olarak Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut seferberliğini başlatacaklarını vurguladı. Ayrıca “e-Devlet” ve “hasartespit.csb.gov.tr” adresleri üzerinden depremden etkilenen evlerin hasar durumuna ilişkin bilgi alınabileceğini duyurdu. Tespitler yapılmadan kesinlikle binalara girilmemesi gerekildiğini kaydetti.

Ağır, orta hasarlı ve yıkılmış binalara girilemeyeceğini söyleyen Kurum, az hasarlı ve hasarsız binalara vatandaşların hasar tespit çalışmaları bittikten sonra ilan ile birlikte bu binaları kullanabileceğini ifade etti.

Vatandaşlara bilgilendirmeyi daha seri yapabilmek amacıyla iletişim ofislerinin kurulduğunu söyledi. Hayatın normale dönemsiyle ilgili çalışmalara da hız kesmeden devam edeceklerini bildirdi.

Bakan Kurum, “Daha önceki depremler sonrasında nasıl konutlar hızlı bir şekilde yapıldıysa, bu 10 ilimizde de aynı aksiyonu alacağız. Tüm illerimizde hayatı normale çevirecek vatandaşlarımızı sağlam güvenli konutlara eriştirecek sürecimizi TOKİ Başkanlığımız ile yürüteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.