Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum: Büyük Müjdemiz Var!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Sosyal Konut Projesi ile ilgili merak edilenleri açıklarken, büyük müjdenin olduğunu duyurdu. İşte detaylar...
Bakan Kurum: Büyük Müjdemiz Var!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sosyal Konut Porjesi’nde merak edilenleri açıklarken vatandaşa büyük müjdenin verileceği tarihi duyurdu.

TRT’ye konuk olan Bakan Kurum, pandemi süreciyle tüm dünyada düzenin bozulduğunu belirterek ülkelerin tarihinde görmedikleri enflasyonla mücadele ettiklerini aktardı. Türkiye’de bu konuda çok hızlı hareket edildiğini ve gerekli çalışmaların yapılarak bütün önlemlerin aldığını vurguladı.

“Büyük Müjdemiz Var”

Tedarik zincirindeki problemlerin konut sektörüne yansıdığını bildiren Kurum, sektörde arzın azaldığını belirtti. “İlk Evim Projesi” ile ilgili güdeme dair merak edilenleri açıklayarak başvuruların 7,5 milyonu geçtiğini ve kuraların Mart 2023’e kadar çekileceğini bildirdi. İlk Evim Arsa projesine başvuruların 331 bine ulaştığını aktardı. Cumhuriyet tarihinin en önemli konut projesini hayata geçirdiklerini bildirerek konut fiyatlarının düşeceğini söyledi.

Şehirlerde mülkiyet sorununa değinen Bakan Kurum, “Büyük müjdelerimiz var onları da inşallah ayın 28’inde Cumhurbaşkanımız milletimize açıklayacak” dedi.

“Gençlerin Başvuru Sayısı 2 Milyonu Aştı”

Bakan Murat Kurum, şu an sahada 300 bin konutun inşa edildiğini söyledi. Bunları yapan iradenin 250 bin konutu da yapacağını vurguladı. Konut projesine başvuruda bulunanların arsaya da başvuru yapabileceklerini söyleyerek ikisi de çıkarsa vatandaşın birini tercih etmesi gerekeceğini aktardı. Ayrıca müstakil arsalara yönelik bir imar planı hazırladıklarını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

18-30 yaş arası gençlerin başvuru sayısının 2 milyonu aştığını vurgulayarak projede ilk defa kontenjan ayırdıklarını söyledi. Kontenjan ayrılmasındaki sebebi açıklayarak gençlerin hayallerindeki gibi bir gelecek sunmak olduğunu belirtti.

“Poşet Kullanımı Yüzde 85 Azaldı”

Bakan Kurum, geçen günlerde sıfır atık projesinde 5 milyarlık kazanç edildiğine dair açıklamalarına değindi. Projenin Birleşmiş Milletler ödülü aldığını söyledi. Poşet kullanımında yüzde 80-85 oranında azalma olduğunu belirterek 2053 yılında sıfır emisyon hedeflerinin olduğunu vurguladı.

Birkaç gün önce Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen Türkiye’yi derinden etkileyen maden kazasına değinen Kurum, “Yüreğimize ateş düştü, 84 milyonun içi yandı. 41 vatandaşımız evine aş götürebilmek için çalışıyorlardı, şehit oldular. Allah’tan rahmet diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın