Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kurum Afet Bölgesinde İnşaatların Başlayacağı Tarihi Duyurdu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Malatya'da açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Bakan Kurum Afet Bölgesinde İnşaatların Başlayacağı Tarihi Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen büyük depremlerin ardından, yaraların sarılması adına yeni konutların yapılması süreci başlıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yeni yerleşim alanlarının belirlenmesine ilişkin sürecine başladığını ve çalışmaların 11 ilde eş zamanlı yürütüldüğünü söyledi.

Afet bölgesinde inşaatlar Mart ayında başlayacağını ve 1 yılda biteceğini belirten Kurum, bundan sonraki süreci doğru yürütebilmek adına şehrin dinamikleri ile görüşme halinde olduklarını ifade etti. İhtiyaç ve talepleri bu planın içine aldıklarını söyledi. Depremin yıkıma neden olduğu 10 ilde master plan çalışması yaptıklarının bilgisini verdi.

Kurum: TOKİ Konutları Sapasağlam Ayakta

Bakan Kurum ayrıca Malatya’da 48 bin 622 bağımsız bölümün acil yıkılacağını, ağır hasarlı ve yıkık olarak tespit edildiğini belirtti. TOKİ konutlarının hepsinin sapasağlam ayakta olduğuna dikkat çeken Kurum, “1 milyon 180 bin konutumuz dimdik ayaktadır. 20 yılda 3.3 milyonun konutu s ayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ile yapılmıştır.” diye konuştu.

Murat Kurum eski yerleşim yerlerindeki sorunları incelediklerini, yeni imar planları hazırladıklarını belirterek, “Kat yüksekliklerine ve yerleşim alanlarına kısıtlılık getirecek yeni imar planı çalışmaları yürütülüyor.” açıklamasında bulundu.

‘Fay Hatlarına Yakın Yerlerde Yıkım Fazla Oldu’

Yıkılan binalarda fay hatlarına olan mesafelerin yakınlığı ve sıvılaşma nedeniyle binaların yan yattığı ve zeminin uygun olmadığı yerlerde yıkımın daha fazla olduğunu gördüklerini aktardı.

Ayrıntılı konut çalışması yaptıklarını söyleyen Kurum, çevreye zarar vermeyecek malzemelerle dönüşümü ve çıkacak malzemeleri altyapıda kullanmak üzere belediyelere tahsislerini yapacaklarını ifade etti.

Depremin ağır hasar gördüğü il, ilçe merkezlerinde ayrıntılı etüdler yapmak suretiyle gerekli kısıtlamaları, kat yüksekliklerini içerecek çalışmalar yürüttüklerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu