Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum: Adıyaman Bir Hilal gibi Yükselecek

Bakan Kurum, deprem bölgesinde 3 Mart itibarıyla 11 şehirde 21 bin 244 konutun yapımının başlatılacağını duyurdu. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Kurum: Adıyaman Bir Hilal gibi Yükselecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremlerden etkilen 11 şehirde 3 Mart’ta 21 bin 244 konutun yapımına başlanacağını açıkladı. Deprem bölgesinde geçici barınma alanlarına yönelik sürecin de devam ettiğini bildirdi.

Adıyaman’daki konteyner kentlere ilave 3 bin bağımsız bölümden oluşan konteyner kentin daha kurulumunun sürdüğünü kaydetti.

Temellerin atıldığına işaret eden Kurum, prefabrik yapıların kurulmaya başlandığını belirtti. Prefabrik yapıların 10-15 gün içerisinde etaplar halinde vatandaşlara teslim edileceğini paylaştı.

İlk Etapta 319 Bin Konut İhalesi Yapılacak

Cumhuriyet tarihinin en büyük konut seferberliğini deprem bölgesindeki illerde eş zamanlı yürütüldüğünü aktaran Kurum, bölgede ilk etapta ihalesi yapılacak 319 bin konutun olduğuna değindi.

İhalesi yapılacak olan 319 bin konutun mikro-bölgeleme, jeolojik ve zemin etüdü çalışmaları tamamlananların yapım sürecine başlanacağının bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Adıyaman’da merkez İndere, Besni Eskiköy, Gölbaşı Yukarıçöplü mahallelerinde 47 bin 350 konutun ve 13 bin 987 köy evinin inşa edileceğini vurguladı.

İnşa Süreci Her İlde Eş Zamanlı Olarak Yürütülecek

Kurum, köylerdeki vatandaşın arazisi uygunsa kendi arazisine, değilse oradaki hazine arazilerine veya mera arazilerine konutların yapılacağını söyledi. Eğer oralar da uygun değilse en uygun zemindeki özel arazilerin de kamulaştırılması suretiyle köylerin de ihyasının gerçekleştirileceği belirtildi.

Deprem bölgesindeki illerin tamamında 2 ay içerisinde 244 bin konutun temellerinin atılarak inşa süreçlerinin her yerde eş zamanlı bir şekilde yürütüleceğini vurguladı.

Şehir merkezlerinin de o şehrin kültürünü, dinamiklerini, sosyolojisini ve demografik yapısını koruyarak en doğru zeminde inşa edileceğini ifade etti.

Adıyaman’da Ulu Cami Başta Olmak Üzere Tüm Camiler Yenilecek

Adıyaman’ı tarihi sokaklarıyla meydanlarıyla bahçeleriyle yeniden inşa edileceğini kaydeden Kurum, Ulu Cami başta olmak üzere yıkılan tüm camilerin ivedilikle yenileceğini söyledi.

Adıyaman’ın diğer şehirlerle birlikte “bir hilal gibi” yükseleceğine işaret eden Kurum, “Adıyaman’da evladını kaybetmiş annemizin artık evladı biziz. Annesini, babasını kaybetmiş yavrularımızın ailesi biziz. Hep birlikte birbirimize sahip çıkacağız.” dedi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.