Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum Acil Yıkılacak Bina Sayısını Açıkladı

Bakan Kurum, deprem bölgelerindeki çalışmalar hakkında konuşarak, acil yıkılması gereken binaların sayısını açıkladı. Detaylar haberde...
Bakan Kurum Acil Yıkılacak Bina Sayısını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Malatya Afet Koordinasyon Merkezi’nde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile gerçekleştirilen toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, toplantıda hasar tespit durumları ve yeni Malatya, yeni Akçadağ, yeni Doğanşehir’e ilişkin kararlar hakkında istişare ettiklerini dile getirdi. Yeniden inşa çalışmalarının başlayacağını söyledi.

Konutların bir yıl içerisinde etap etap teslim etmeye başlayacaklarını aktardı. Kurum, cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut seferberliğini yürüttüklerini belirterek, amaçlarının ilk olarak rezerv alanlardan başlamak olduğunu dile getirdi. Çalışmaların şehrin demografik ve kültürel yapısını koruyarak yapacaklarını bildirdi.

“Türkiye Genelinde 1 Milyon 316 Bin Bina İncelendi”

Bakan hasar tespit çalışmaları hakkında konuşarak, çalışmaların Malatya ve diğer illerde eş zamanlı olarak 7 bin personelle yürütüldüğünü aktardı.

Çok kısa bir zamanda şehrin içindeki ticari hayatın devamlılığı ve vatandaşların ihtiyaçlarının giderebilmesi amacıyla ticari ünitelerin yapımına başlayacaklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Kurum, bugüne kadar 4 milyon 658 bin bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 316 bin binanın incelenmesinin tamamlandığını bildirdi. Malatya’da hasar tespitin yüzde 80, il ve ilçe merkezindeki yerlerde yüzde 98 seviyesinde olduğunu kaydetti.

Türkiye genelinde incelenen binalara bakıldığında 316 bin binada, 534 bin bağımsız bölüm ve 173 bin binanın ağır hasarlı, yıkık veya acil yıkılacak olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Bakan, “Malatya ilimizde ise 27 bin binada 82 bin bağımsız bölümün acil yıkılacak ağır hasarlı veya yıkık olduğunun tespitini yaptık.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın