Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Koca’dan Eris Varyantına İlişkin Açıklama Geldi

Sağlık Bakanı Koca, yurt dışında görüldüğü bildirilen Covid-19'un yeni varyantı Eris'e ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Koca’dan Eris Varyantına İlişkin Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

İngiltere’de, Covid-19’un Omicron varyantının alt türevi olan Eris’in (EG.5.1) ülke genelinde yayıldığına yönelik çıkan haberlerin ardından Türkiye’de tespit edilip edilmediğine ilişkin açıklamalara odaklanıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bugün Türkiye’de Eris varyantı görülen vaka olup olmadığına yönelik soruyu yanıtladı.

Covid-19’un yeni varyantının, özellikle son günlerde yurt dışında görüldüğüne dair çok yoğun bilgilerin olduğunu belirterek, Türkiye’de bu ve benzeri bir varyantın görülmediğine açıkladı.

Varyantların kimseyi endişelendirmemesi gerektiğine işaret eden Koca, Covid-19 sürecindeki kapanma dönemlerine geçme gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

Hala Covid-19 vakalarının görüldüğünü bildiren Koca, bu dönemde giderek mutasyonlarla etkinliği azalan bir varyant döneminin görüldüğünün bilgisini verdi.

Son dönemde artan kızamık vakalarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Koca, kızamık vakalarının göçle arttığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Kızamık vakalarından korunmanın en etkili yolunun aşı olduğuna işaret ederek, aşı ile ilgili bilim kurulunun güncellediği şekilde çocukların aşılarının ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye’de kızamık vakalarının 2-3 ay öncesine göre azaldığını paylaşan Bakan Koca, vakaların ağırlıklı olarak yüzde 80 ile İstanbul, sonra Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Diyarbakır’da görüldüğünü açıkladı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.