Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Koca’dan Artan Salgın Vakaları için Açıklama Geldi

Salgın vakalarının baş göstermesi üzerine Sağlık Bakanlığı’ndan beklenen açıklama sonunda geldi. Bakan Koca, vakalar ve hastanelerdeki yoğunluğa dair bilgi verdi.
Bakan Koca’dan Artan Salgın Vakaları için Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Ülke geneline yayılan salgın vakaları için Türk Tabipler Birliği’nden (TTB) yapılan açıklamada ölümcül COVID virüsünün yayılım gösterdiği ve Sağlık Bakanı’nın sessiz kalmasının fazladan ölümlere yol açtığı eleştirisinin paylaşılmasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi.

Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca, TTB’nin tespitinin aksine yaşanan enfeksiyon vakalarının kış aylarında virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu hastalıklarına işaret ettiğini söyledi.

Ülke genlinde yaşanan enfeksiyon vakalarındaki artışın mevsim şartlarından kaynaklandığını, en sık grip, RSV ve COVID vakalarının görüldüğünü ifade etti.

Bir başka soru üzerine hastanelerdeki yoğunluk oranlarına ilişkin de bilgi veren Sağlık Bakanı, hastanelerdeki servis yatağı doluluk oranının yüzde 65 olduğunu açıkladı.

Yoğun bakımdaki doluluk oranının ise daha yüksek seyrettiğini belirterek, “Yoğun bakım yataklarında doluluk oranı yaklaşık yüzde 72. İstanbul’da ise yoğun bakım doluluk oranı yaklaşık yüzde 83. İstanbul’daki bu artıştan dolayı yatak sayılarını artırarak, sağlık çalışanlarımızın da yoğun çabalarıyla bu süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Çözüm: Hijyen ve Aşı

Geçen yıla göre acile başvurularda yüzde 20’ye yakın oranda artışın da olduğunu söyleyen Bakan Koca, enfeksiyonlardan korunmak için vatandaşlara sorumluluk yükledi.

Toplumda hijyen tedbirlerine dikkat edilmesi gerektiği uyarısını yaptı. Kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için ise aşı olmanın önemli olduğunu ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.