Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kirişci: Türkiye Tarımsal Hasılada Avrupa’da Birinci

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, tahıl sevkiyatına yönelik açıklamalarda bulunurken, Türkiye'nin başarısından bahsetti. İşte detaylar...
Bakan Kirişci: Türkiye Tarımsal Hasılada Avrupa’da Birinci
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programında durağı Yozgat oldu. Önemli açıklamalarda bulunarak tahıl koridoruna değindi.

Tahıl koridorunu insanlık koridoru olarak niteleyen Kirişci, koridorun açılmasının bütün dünyayı sevindirdiğini kaydetti.

“10 Milyon Ton Tahıl Sevkiyatı Yapıldı”

Bakan, bugüne kadar 10 milyon ton tahılın sevk edildiğini yüzde 60’ının Avrupa’ya, yüzde 27’sinin Asya’ya, yüzde 13’ünün ise Afrika ülkelerine gönderildiğini söyledi. Türkiye’nin bu sevkiyatta az gelişmiş ülkelerin daha fazla yararlanması üzerinde durduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuyu G20 Zirvesi’nde dile getireceğini aktardı.

Yeni bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Bakan Kirişci, Rusya’dan bedelsiz bir şekilde buğday alınacağını işledikten sonra az gelişmiş ülkelere herhangi bir bedel alınmadan verileceğini bildirdi. Türkiye’nin insani yardım alanında milli gelire oranla en fazla yardım yapan ülke olduğunu söyledi.

“Türkiye Tarımsal Hasılada Avrupa’da Birinci”

Bakan, tarımda güçlü olunması gerektiğini vurguladı. Tarımın her ülke için stratejik bir faktör olduğunu aktardı. Bu konuda politikalarla gerekli adımlarım atıldığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin bitkisel üretim miktarı hakkında konuşan Kirişci, son 20 yılda miktarın yüzde 21 arttığını belirterek 2021’de 118,4 milyon tona ulaştığını bildirdi. Ülkenin 2021 yılındaki toplam 44,7 milyar dolarlık tarımsal hasılayla Avrupa’da birinci sırada olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.