Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kirişçi Şeker Pancarı Alım Fiyatını Açıkladı: Yüzde 245 Artış

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, çiftçilerin merakla beklediği şeker pancarı alım fiyatını açıkladı. Ayrıntılar geliyor…
Bakan Kirişçi Şeker Pancarı Alım Fiyatını Açıkladı: Yüzde 245 Artış
Son Güncelleme: 
Yorum

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Kars Şeker Fabrikası Pancar Alım Kampanyası Töreni’ne katıldı. Bakan Kirişçi burada çiftçilerin beklediği şeker pancarına dair alım fiyatını açıkladı. Törende açıklamalarda bulunan Kirişçi, geçen yıla nazaran şeker pancarı fiyatında büyük artış olduğunu belirtti.

Bakan Kirişçi açıklamasında, “Şeker pancarı alım fiyatlarımızı geçen yıla göre yüzde 245 artırarak 1400 TL olarak belirliyoruz. Ayrıca pancar üretim kotasını tamamlayan üreticilerimize ton başına 50 TL kota tamamlama primi vereceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

‘Gıda Bağımsızlığı ve İnsanı Merkeze Alıyoruz’

Törende konuşan Kirişçi, tarımı güçlendirmek ve üreticilerin emeğini koruma konusunda son derece kararlı oldukların belirterek, politikalarını gıda bağımsızlığını ve insanı merkeze alın bir bakışla devam ettirdiklerini söyledi.

Şeker üretiminin stratejik önemi bugün daha da arttığını belirten Bakan Kirişçi, “Çiftçilerimiz memnun edecek her fedakarlığı el birliği ile yapacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı, üretim olmadan Türkiye’nin gelişmiş ülkeler arasında olmasının mümkün olmadığını belirterek, şeker pancarı üreticilerine destek vermeye devam edeceğini söyledi.

‘Üretici Destekleniyor’

Küresel boyutta enerji ve girdi maliyetlerindeki gelişmeleri dikkate alarak 2021 yılı pancar baz alım fiyatına 15 TL prim destekleme ödemesi yaptıklarını, böylece pancar üreticilerine 100 milyon TL destek sağladıklarını ifade etti.

Sertifikalı kademede şeker pancarı tohumu üretim miktarının 2021 yılında 2 bin 122 tona ulaştığını belirten Kirişçi, üretilen bu miktarın ülke ihtiyacını fazlasıyla karşıladığını söyledi.

Şeker pancarı tohumu üretiminde yeterlilik oranının yüzde 183 olduğunu vurgulayan Kirişçi, şeker pancarında arz güvenliği için sertifikalı kademede üretilen tohumlarda kullanılan ebeveyn hatların, yerli ve milli kaynaklardan karşılanmasının önemli olduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu