Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kirişci Çiftçilere Müjdeyi Duyurdu: Hibe Arttı, Prim Düştü

Bakan Kirişci, çiftçilere verilen hibe tutarının yüzde yüzün üzerinde zamlandığını, primlerde indirim uygulandığını paylaştı. Personel alımı için de duyuruda bulundu.
Bakan Kirişci Çiftçilere Müjdeyi Duyurdu: Hibe Arttı, Prim Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yılda art arda müjde haberleri veren bakanlıklar arasına Tarım ve Orman Bakanlığı da katıldı. Genç çiftçilere verilen hibe desteğinde artış ve personel alımına ilişkin duyuru yapıldı. Medya temsilcileriyle bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yaptığı açıklamalarda personel ilanı ve çiftçilere sağlanacak finansal destek oranları hakkında bilgi verdi.

Stratejik bir sektör olarak tanımladığı tarım alanında gıda konusunun milli güvenlik meselesi olduğunu söyleyen Kirişci, geçen yıl çiftçilere “Sen Üret Yeter” sloganıyla 40,4 milyar lira tarımsal destekte bulunduklarını paylaştı.

Bu süre zarfında ise bitkisel üretimin 2021 yılıyla karşılaştırıldığında yüzde 9,1 artışla 118,4 milyon tondan 128,6 milyon tona yükselerek, üretim rekoru gördüğünü ifade etti.

Bakan, “Aralık ayı rakamlarının netleşmesiyle 2022 yılını 30 milyar dolar civarındaki tarım ihracatıyla kapatmış olacağız. Ayrıca su ürünleri ihracatımızı 1,5 milyar dolara taşıyarak bu alanda yeni bir rekor kıracağız” şeklinde açıklama yaptı.

“Genç Çiftçilere Verilecek Destek 250 Bin Liraya Çıkacak”

Bu yıl yapılacak desteklerde genç çiftçilerin öne çıktığına vurgu yapan Kirişci, “Uzman Eller Projesi” ile genç çiftçilere verilen hibe desteğinin 100 bin liradan 250 bin liraya çıkarılacağını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla verilecek 100 bin liralık faizsiz kredi miktarının da 200 bin liraya yükseltildiğini paylaştı. Bu miktarın 100 bin liralık kısmının mazot ve gübre alımı için kullandırılacağı bilgisini paylaştı.

Mart ayında 1 milyon 152 bin çiftçiye ödenmesi planlanan mazot ve gübre desteğinin 8,6 milyar lira olduğunu ve her yıl ekim döneminde ayni olarak verileceğini ekledi.

Genç ve Kadın Çiftçiler için Prim İndirimi Devrede

Genç ve kadın çiftçiler için prim indiriminin devreye alınacağını açıklayan Kirişci, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) vasıtasıyla bu indirimden daha fazla kişinin faydalanacağını ifade etti.

Kırsala dönüş hedefiyle çiftçilere verilecek desteklere devam mesajı vererek şöyle çıkışta bulundu:

“Gençlerimizi tarımsal üretime çekemezsek gelecekte kim üretim yapacak, 100 milyonu aşacak nüfusumuzu kim doyuracak? Sayısı 100 milyonu bulacak turist için dışarıdan yemek siparişinde mi bulunacağız?”

Ayrıca pilot il olarak Konya’nın 3 ilçesinde uygulanan Gelir Koruma Sigortası’nın ülke genelinde yaygınlaştırılacağını açıkladı.

“Toplam 6 Bine Yakın Yeni Personel İstihdam Edilecek”

İstihdam hedefini yeni yılda güçlendirme mesajı veren Kirişci, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne (DSİ) personel alımı yapılacağı haberini de paylaştı.

DSİ bünyesinde görevlendirilecek personel sayısının bin 273 olacağını ve bu kişilerin çeşitli branşlarda sözleşmeli personel kadrosunda yer alacağını belirtti.

Daha önceki personel ilanlarıyla birlikte bakanlık bünyesinde toplam 6 bine yakın yeni personel için istihdam alanı yaratılacağını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.