Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kirişci Adana’da Konuştu: Deprem İş Dünyasını da Felç Etti

Deprem bölgeleriyle ilgili açıklamalarını Adana’da yapan Kirişci, hasarı ve ortaya çıkan tabloyu değerlendirdi. İşte detaylar;
Bakan Kirişci Adana’da Konuştu: Deprem İş Dünyasını da Felç Etti
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Adana Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıya katılarak açıklamalarda bulundu. Deprem sürecini ve yapılan çalışmaları değerlendiren Kirişci, depremin 11 ili etkilediğini, sadece konutları değiş iş dünyasını da felç ettiğini aktardı. Bölgede üreticiler için birçok alanda çalışma yürüttüklerini vurguladı.

Et ve Süt Kurumu’nun besilik hayvan ve çiğ süt alımı yaptığını, Devlet Su İşleri’nin enkaz kaldırma çalışmalarında görev aldığını belirtti.

Bölgedeki gıda denetimlerine dikkat çekerek özellikle raf ömrü geçmiş ürünlere dikkat edildiğini ifade etti.
Depremden daha az hasar alan Adana’nın bölgede lojistik ve yardımların tasnif edilmesi açısından kritik bir rol oynadığını vurgulayan Bakan, 3 bin 401 tır, 2 bin 253 helikopter ve 344 nakliye uçağının şehre ulaştığını açıkladı. 75 bin 382 ton yardım malzemesinin deprem bölgelerine gönderildiğini kaydetti.

Adana’da 1900 Konut Yapılacak

Depremin 11 ilin ticaretine ve sanayisine büyük darbe vurduğunu söyleyen Kirişci, bölgede en büyük ihtiyacın konteyner olduğunu belirtti.

Adana’da 2 bin civarında orta ve ağır hasarlı acil yıkılması gereken bina olduğunu aktaran Kirişci, hasar tespit çalışmalarının devam ettiği süreçte bu sayıların artabileceğine dikkat çekti. Adana’da 1900 konut, 7 köy evi yapılacağını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Kirişci, bölgede yaşananlardan dolayı 11 ilin ihracatındaki gerilemenin yüzde 40 seviyesinde olduğunu vurguladı. Depremin meydana geldiği illerdeki ihracatın toplam ihracattaki payının ise yüzde 15,5 olduğunu paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.