Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Karaismailoğlu Denizcilik Sektörüne İlişkin Açıklama Yaptı

Ocak-Haziran döneminde elleçlenen yük ve konteyner miktarı arttı. Detaylar haberde;
Bakan Karaismailoğlu Denizcilik Sektörüne İlişkin Açıklama Yaptı
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ocak-Haziran döneminde limanlarda elleçlenen yük miktarının 273 milyon 479 bin tona yükseldiğini açıkladı.

Bakan denizcilik sektörüne ilişkin yaptığı açıklamada, bu yılın ilk yarısında limanlarda elleçlenen yük miktarının geçen yıla göre yüzde 6,6 arttığını söyledi.

Elleçlenen konteyner miktarında ise yüzde 2,7 artışla 6 milyon 387 bin twenty-foot equivalent unit (TEU) olduğunu duyurdu.

Haziran ayında limanlarda elleçlenen yük miktarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 artarak 45 milyon 245 bin ton olarak gerçekleşti.

Deniz Taşımacılığı Küresel Ticaretin Belkemiği

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, denizcilik sektöründe de yatırımların devam ettiğini belirtti. Deniz taşımacılığının küresel ticaretin belkemiği olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Sektörün geleceğinin tüm detaylarıyla ele alındığına vurgu yaparak Ulaştırma 2053 Körfez Lojistik Çalıştayı’nı ve 2’nci Denizcilik Zirvesi’ni düzenlediklerini hatırlattı.

İhracat Yükleme Miktarı Azaldı

Bakan, artan deniz ticaretinden Türkiye’nin de payını aldığına vurgu yaptı. İhracat amaçlı yükleme miktarının Haziran ayında yüzde 4,3 azalarak 12 milyon 900 bin ton olduğunu söyledi.

Aynı dönemde ithalat amaçlı boşaltma miktarında yüzde 9,6’lık artış gerçekleştiğine değindi. Miktarın 19 milyon 955 bin ton olduğunu belirtti.

Dış ticaret taşımalarının yüzde 3,7 artarak 32 milyon 855 bin ton olduğunu bildirdi.

Kocaeli Bölge Liman Başkanlığı İlk Sırada Yer Aldı

Adil Karaismailoğlu, limanlarda denizyolu ile yapılan transit yük taşımalarında yüzde 1’lik artış olduğuna değindi. Miktarın 6 milyon 317 bin tona yükseldiğini ifade etti.

Haziran ayında kabotajda taşınan yük miktarının ise 6 milyon 72 bin ton ile yüzde 6,7 arttığını açıkladı.

En fazla yük elleçlemesi Kocaeli Bölge Liman Başkanlığı’nda faaliyet gösteren liman tesislerinde 6 milyon 980 bin ton ile gerçekleştiğini söyledi.

Sırayı Aliağa Bölge Liman Başkanlığı ve Ceyhan Bölge Liman Başkanlığı takip etti. 20’lik dolu konteyner elleçlemesi yüzde 10,2 oranında arttığını belirterek en fazla artış gösteren yük cinsi olduğuna değindi.

Limanlarda toplam 4 milyon 529 bin ton 20’lik konteyner elleçlemesi gerçekleştiğini ifade etti.

En Fazla İthal Edilen Yük Cinsi Ham Petrol Oldu

Denizcilik verileri hakkında bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, en fazla ihraç edilen yük cinsi Portland Çimento, en fazla ithal edilen yük cinsinin ise ham petrol olduğunu belirtti.

Amerika’ya ihracatta en fazla yük elleçlemesi yapıldığını söyleyerek miktarın 1 milyon 628 bin ton olarak gerçekleştiğine değindi. Sırayı İtalya ve İspanya izlediğini ve ithalatta ilk sırayı Rusya’nın aldığını söyledi.

Haziran’da Elleçlenen Dış Ticaret Konteyner Miktarı Arttı

Bakan, Haziran’da elleçlenen dış ticarete konu konteyner miktarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 artarak 829 bin 92 TEU olduğunu açıkladı.

Karaismailoğlu, “İhracat amaçlı konteyner yüklemeleri yüzde 1,7 artarak 407 bin 587 TEU, ithalat amaçlı konteyner boşaltmaları da yüzde 7,2 artarak 421 bin 505 TEU oldu.” dedi.

Elleçlenen transit konteyner miktarının yüzde 16,2 azalarak 158 bin 177 TEU olarak belirlendiğine değindi. Aynı ayda kabotajda elleçlenen konteyner miktarı da yüzde 2,4 azalarak 74 bin 529 TEU olarak gerçekleştiğini söyledi.

Haziran ayında en fazla konteyner elleçlemesi toplam 226 bin 681 TEU Ambarlı Bölge Liman Başkanlığı idari sınırlarında faaliyet gösteren liman tesisleri olduğunu belirtti.

Sırayı Ambarlı Bölge Liman Başkanlığı’nı Mersin ve Kocaeli Bölge Liman Başkanlığı takip ettiğini ve en fazla konteyner elleçlemesinin Mısır ile yapılan taşımalarda gerçekleştiğine değindi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.