Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kacır’dan Elektrikli Araç Vurgusu: “Avrupa’da Birinciyiz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin elektrikli araç başına düşen hızlı şarj istasyonu sayısında Avrupa’da birinci olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Kacır’dan Elektrikli Araç Vurgusu: “Avrupa’da Birinciyiz”
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2024 yılı bütçelerine ilişkin sunum yaptı. Önemli açıklamalarda bulunan Kacır, Türkiye’nin ekonomisine yönelik değerlendirmede bulunurken elektrikli araç piyasası hakkında konuştu.

Bakan Kacır, Türkiye ekonomisinin 12 çeyrektir büyümesini kesintisiz sürdürdüğünü belirtti. Son 3 yılda ekonominin yüzde 20 büyüdüğünü söyledi.

Türkiye’nin ticari araç üretiminde Avrupa’nın lideri olduğunu ve otomotiv ihracatının 13 kat artarak 31,5 milyar dolara yükseldiğini aktardı.

Tüm şehirlerinde hızlı şarj istasyonların kurulmasının sağlandığını belirten Bakan Kacır, “81 şehrimizde 2 bin 800’ü hızlı şarj olmak üzere 10 bin 100 halka açık şarj bağlantısına ulaştık. Elektrikli araç başına düşen hızlı şarj istasyonu sayısında Avrupa’da birinciyiz” dedi.

Yerli ve milli otomobil markası TOGG’un yollarda olduğunu vurgulayarak yıl sonuna kadar teslimatın tamamlanması planlanan 20 bin araç için gerçekleşen 177 bin 467 araçlık talep milletimizin yerli ve milli otomobil markasına hasret ve güveninin önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Ayrıca çip tasarımı ve üretimi konusunda ülkenin yetkinliklerinin arttığını söyleyen Bakan Kacır, dijital dönüşüm ile firmalara rekabet gücü kazandırıldığını belirtti.

Bakan Kacır, Türkiye’de Ar-Ge çalışması yapan yeni fabrikaların açılacağını söyledi. 2024’te 5 Avrupa Dijital İnovasyon Merkezini kuracaklarını aktardı. Ayrıca yılbaşından bu yana 61 bin işletmeye, 5,2 milyar lira destek sağladıklarını ekledi.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.