Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kacır TÜBİTAK için Destek Limitinin Arttığını Duyurdu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı, TÜBİTAK’ın yürüttüğü destek programlarında üst limitlerin artırıldığını açıkladı. KOBİ’ler için destek mesajı verdi.
Bakan Kacır TÜBİTAK için Destek Limitinin Arttığını Duyurdu
Yorum

Teknoloji ve yatırım alanında desteklere devam mesajı veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, paylaştığı son açıklamasında evrensel rekabet ortamı için TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından yürütülen destek programları üst limitlerinin yükseltildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, girişimcilik ekosistemine alan sağlamaya devam edeceklerini ifade eden Bakan Kacır şöyle açıklama yaptı:

“Küresel rekabet ortamının yeniden şekillendiği bir dönemden geçiyoruz. Parlak bir fikrin ürettiği katma değer, oluşturduğu istihdam ekonominin itici gücü olabiliyor. Sanayideki insan kaynağını artırmayı ve sanayi kuruluşlarına da destek olmayı sürdüreceğiz. Aynı zamanda AR-GE projesi gerçekleştiren kuruluşların finansmana erişimini de kolaylaştırmaya devam edeceğiz.”

AR-GE için Mali Destek 3 Katına Çıktı

Bakanlık açıklamasına göre TÜBİTAK desteği kapsamında AR-GE projesi yürüten kuruluşların senetle transfer (ön ödeme) limiti üç kattan fazla yükseltildi.

Böylece senetle transfer ödemesi üst limiti 300 bin lira yerine 1 milyon lira oldu. Söz konusu destek, proje destek süresi devam eden, 1 Temmuz 2023 tarihinden sonra dönem raporu sunulmuş ya da sunulacak projeler için geçerli olacak.

KOBİ’lere Verilen Hibe 2 Milyon TL’nin Üzerine Çıktı

Hibe destek şeklinde başlatılan BİGG Programı destek üst limiti 450 bin liradan 900 bin liraya yükseltildi.

KOBİ’lerin TÜBİTAK AR-GE desteği süreçleri için aldığı KOBİ AR-GE Başlangıç Destek Programı Proje Bütçesi üst limiti 1 milyon 200 bin liradan 2 milyon 400 bin liraya çıktı.

Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı için belirlenen üst limit 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya çıkarıldı.

Yeni üst limitlerin devam eden başvuru veya değerlendirme sürecindeki projeler için de geçerli olacağı belirtildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da desteklerin yükseltilmesinden yana duyduğu memnuniyeti belirterek, “TÜBİTAK olarak teknoloji tabanlı girişimcilerimizin, KOBİ’lerimizin, sanayicilerimizin ve firmalarımızın yanında olmayı sürdürüyor, AR-GE projelerini yenilikçi yaklaşımlarla destekliyoruz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu