Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Işıkhan’dan Tüm Çalışanları İlgilendiren Açıklama Geldi!

Bakan Işıkhan, sigortalıların kısa çalışma ödeneğinden daha fazla yararlanabilmesi için gereken asgari prim ödeme gün sayısının indirileceğini söyledi. Detaylar;
Bakan Işıkhan’dan Tüm Çalışanları İlgilendiren Açıklama Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kısa çalışma ödeneği ve asgari ücret desteğine dair değişiklikleri duyurdu.

“İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulduğu bilgisini verdi.

İşsizlik Sigortası Fonu kullanılarak uygulanan pasif işgücü piyasası programlarının etkinliğini artırmak adına vatandaşların yararına olacak adımların atılmaya devam ettiğini ifade etti.

Bakan Işıkhan, sosyal medya platformu X hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, sigortalıların kısa çalışma ödeneğinden daha fazla yararlanabilmesi için son 3 senesinde gereken asgari prim ödeme gün sayısının 600 günden 450 güne indirileceğini belirtti.

Bakan Işıkhan'dan İşsizlik Ödeneği Açıklaması
Kaynak: X / @isikhanvedat

Teşvik başvuru sürelerinin de uzatılacağını söyleyen Bakan, 31 Aralık 2025 tarihine kadar uygulanmaya devam edecek ve 54 aya kadar faydalanılabilecek teşvik süresinin 31 Aralık 2026 tarihine kadar uzatılabileceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Nitelikli ve belgeli işgücü sağlamak için mesleki yeterlilik belgesi olan vatandaşlar ile özel politika gerektiren kadın ve gençlerin istihdama katılmalarına destek olmayı sürdürüreceklerini kaydetti.

Açıklamalarının devamında, “Kayıtlı istihdamın korunması ve istihdamın artırılması için işverenlerimize destek oluyoruz.” diyen Işıkhan, Asgari Ücret Desteğini bu yıl itibarıyla 700 TL‘ye çıkardıklarını da belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.