Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Işıkhan’dan Memur Zammı Açıklaması: Süreç Sonlanıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklilerinin maaş ve aylıklarına yapılacak zam sürecine dair açıklamada bulundu. Detaylar haberde;
Bakan Işıkhan’dan Memur Zammı Açıklaması: Süreç Sonlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklilerinin maaş ve aylıklarına 2024 ve 2025 yıllarında yapılacak zam sürecine dair açıklamalarda bulundu.

Kamu İşveren Heyeti’nin 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri sürecini başarıyla tamamladığı bilgisini verdi.

“Takdir Hakem Heyetinindir”

Bakan, maaş artışına yönelik son sözün Hakem Heyeti’nde olduğunu “Memur ve memur emeklileri zammı süreci yarın sonlanacak, takdir Hakem Heyeti’nindir.” sözleriyle ifade etti.

AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar hiçbir kamu görevlisini, işçiyi, emekliyi, çalışanı enflasyona ezdirmediğini ve bu durumun gelecekte de aynı şekilde olacağını vurguladı.

Işıkhan, açıklamasının devamında, “Hakem Heyeti’nin vereceği karar nihai karardır. Hizmet kollarında ve uzlaştığımız 341 maddede kamu çalışanlarımıza önemli haklar sağladık. İlerleyen dönemde de tüm çalışanlarımızı enflasyona karşı koruma anlayışımızı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Yarın Son Defa Toplanıyor

Mali hakları görüşmek üzere yarın son kez toplanacak kurul, memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına 2024 ve 2025 yıllarında yapılacak zam oranını kararlaştıracak. Kurulun verdiği karar kesin olacak ve itiraz edilemeyecek.

Kamu İşveren Heyeti, 14 Ağustos’taki ilk teklifinde 2024’ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9 teklif etmişti.

Heyet, 2025 yılı için ise ilk altı ayda yüzde 6 ve ikinci altı ayda yüzde 5 zam teklif etmişti.

17 Ağustos’ta teklif revize edilmiş ve 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10; 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 şeklinde sunulmuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın