Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Işıkhan Yoksulluk ve Açlık Sorununu Reddetti

Vatandaşların artan açlık ve yoksulluk sınırına yetişemeyen geliri ve durumuna ilişkin Bakan Işıkhan görüş bildirdi. Açlık ve yoksulluk sorununu görmezden geldi.
Bakan Işıkhan Yoksulluk ve Açlık Sorununu Reddetti
HABER GİRİŞ

Türkiye’de kronikleşen yüksek enflasyon açlık ve yoksulluk sınırında zirveyi her ay yukarı taşıdı. Ekim ayında Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından açlık sınırı 13.684 TL, yoksulluk sınırı 44.573 TL olarak açıklanırken, Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi (BİSAM), açlık sınırını 12 bin 928 TL, yoksulluk sınırını ise 44 bin 718 TL olarak hesapladı.

Asgari ücretin 11 bin 400 lira olduğu ülkede nüfusun büyük çoğunluğunun açlık ve yoksulluğa teslim olduğuna dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a sorular yöneltti.

CHP’li Gürer, Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, ”Dünyada tahminen 214 milyon çalışanın aşırı yoksulluk içinde yaşadığını sunumunuzda ifade ettiniz. Dünyayı tahmin ettiğinize göre ülkemizde çalışıp aşırı yoksulluk içinde yaşayan sayısı kaçtır?” sorusunu sordu.

Ayrıca Türkiye’de açlık sınırı altında kaç çalışan ücretlinin olduğunu da sorgulayarak, “Ağustos itibarıyla açıkladığınız istihdam sayısına çırak, stajyer, toplum yararı projesi gibi güvencesiz çalışanlar dâhil midir?” diye ekledi.

“Türkiye’de Aşırı Yoksulluk veya Açlık Sınırı İçinde Yaşayan Kişi Bulunmaz”

Kendisine yöneltilen soruları yazılı olarak yanıtlayan Bakan Işıkhan, “Ülkemizde asgari ücret net 11.402,32 TL olup bu kapsamda çalışıp aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi bulunmamaktadır” diye ifade kullandı. İstihdam sayısına eklenen gruplara ilişkin ise yanıt olarak şunu söyledi:

GCM Yatırım Banner

“Üretici kooperatifi üyeleri ile mesleki bilgilerini artırmak amacıyla (çırak, stajyer vb.) bir işletmede çalışanlar belirli bir menfaat (maaş, emekliliğe ilişkin sosyal sigorta prim ödemesi, cep harçlığı vb.) elde ediyorlarsa istihdamda kabul edilmektedir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın